Այսօր «Ժողովրդավարական ուժերի հարթակ»-ը ԵՄ-ին Հայաստանի անդամակցության հանրաքվեի օրենսդրական նախաձեռնության վերաբերյալ հավաքված շուրջ 60 000 ստորագրությունները ներկայացրեց Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողով։
ԿԸՀ նախագահի տեղակալ Նունե Հովհաննիսյանը Factor TV-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց, որ պետք է ստորագրությունների նույնականացում տեղի ունենա։
«Պետք է հավաստիանանք՝ քաղաքացին ունե՞ր ստորագրահավաքին միանալու իրավունք, թե՞՝ ոչ։ «Հանրաքվեի մասին» օրենքը պահանջում է, որ քաղաքացին ստորագրելու պահին ստորագրահավաքին մասնակցելու իրավուք ունենա։ Քաղաքացու ստորագրությունը հանվում է ցանկից, եթե ինչ-որ տվյալներ թերի են լրացված։ Եթե առկա է կրկնություն, ապա միայն մեկն է հաշվարկվում»,- մանրամասնեց ԿԸՀ նախագահի տեղեկալը։
Նշենք, որ «Ժողովրդավարական ուժերի հարթակ»-ը ԵՄ-ին Հայաստանի անդամակցության հանրաքվեի վերաբերյալ սեպտեմբերի 16-ից մինչև նոյեմբերի 14-ը ստորագրահավաք էր նախաձեռնել։ Համաձայն ՀՀ Սահմանադրության, հարցը Ազգային ժողովի օրակարգ մտցնելու համար անհրաժեշտ էր 60 օրվա ընթացքում հավաքել ՀՀ 50 հազար քաղաքացու ստորագրություն։ Նախաձեռնությանը, փաստորեն, հաջողվել է ավելի կարճ ժամկետում հավաքել շուրջ 60 հազար ստորագրություն։ Եթե օրինագծին ԱԺ-ն հավանություն չտա, Եվրաքվեի նախաձեռնության հեղինակները պետք է կարողանան 300 հազար ստորագրություն հավաքել, այդ դեպքում հանրաքվեն տեղի կունենա իրավունքի ուժով։