2018 թվականից հետո Հայաստանի պետական պարտքը գրեթե կրկնապատկվել է՝ 6,7 մլրդ դոլարից հասնելով 12,5 մլրդ դոլարի։ Պետական պարտքի կառավարելիության ու կայունության երաշխավորումը ամրագրված է գործող կառավարության ծրագրում, իսկ ՀՀ պարտքի կառավարման 2024-2026 թվականների ռազմավարությունում նշված է, որ պետական պարտքը պետք է ունենա նվազման միտում։ Այդպե՞ս է դա արդյոք։ Factor TV-ի «Փա՞ստ, թե՞ փուստ» հաղորդման այսօրվա թողարկման ընթացքում միասին կպարզենք։
Ինչպես է ավելացել պետական պարտքը՝ ըստ տարիների։ Գրաֆիկում տեսնում եք իշխանափոխությունից առաջ և հետո պետական պարտքի ցուցանիշները։ Եթե 2018-ից առաջ պետական պարտքը ավելանում էր տարեկան միջինում 271 մլն դոլարով, ապա 2021, 2022 և 2023 թվականներին յուրաքանչյուր տարի արդեն՝ ավելի քան 1 միլիարդով։
Дизайн, автор: Ani
Եթե Փաշինյանը որպես ընդդիմադիր պատգամավոր կոշտ քննադատական ելույթներով դատապարտում էր ՀՀԿ-ի իշխանության ժամանակ կուտակված պետական պարտքի չափը և համարում, որ պետական պարտքը պետք է աուդիտի ենթարկվի, ապա իշխանության գալուց հետո նրա մոտեցումն այս հարցում փոխվել է։
Թե՛ ԵԱՏՄ համաձայնագրով, թե՛ Հայաստանի պետական պարտքի մասին օրենքով և թե՛ կառավարության 24-26 թվականների ռազմավարությամբ՝ պարտք/ՀՆԱ ցուցանիշը չպետք է գերազանցի 50%-ը, ավելին՝ պետք է ունենա նվազման միտում: Մինչդեռ արդեն հայտնի է, որ այն շուտով կգերազանցի հիսուն տոկոսը։ Եվ սա այն պարագայում, երբ Հայաստանը 2024-ի պետբյուջեի պակասուրդի համար 89 մլն եվրո վարկ է վերցնում Ասիական զարգացման բանկից․ պարտք՝ պարտքը մարելու համար:
Կառավարության 2021-2026 թվականի ծրագրով նախատեսվում է պետական բյուջեի պակասուրդը պահպանել ընդունելի ցածր մակարդակի վրա՝ երաշխավորելով պետական պարտքի կառավարելիությունը ու կայունությունը: Իսկ պետական պարտքի նվազեցումը ապահովվելու է բարձր տնտեսական աճի հաշվին։
Եկեք ուշադրություն դարձնենք բարձր տնտեսական աճին: Կառավարության թիրախավորած տարեկան 7 տոկոս տնետեսական աճը չի պահպանվում. կանխատեսվում է, որ այս տարին կփակվի 6 տոկոսից էլ պակաս տնտեսական աճով, իսկ մյուս տարի կունենանք 5,6 տոկոս աճ: Անընդհատ նվազող տնտեսական աճի ֆոնին կառավարությունը ինչպե՞ս է պետական պարտքի կառավարելիություն և կայունություն երաշխավորում։
Մինչ պետական պարտքի կառավարելիություն ու կայունություն երաշխավորող կառավարությունը երաշխավորում է պարտքի կայուն ավելացումը, 2025-ի բյուջեն աշխատավարձերի, թոշակների և նպաստների բարձրացում չի նախատեսում, փոխարենը հաջորդ տարվանից բարձրանալու են որոշ հարկատեսակներ։ Կառավարությունը միաժամանակ նվազեցնում է տնտեսական աճի թիրախները։ Ասել է թե՝ տնտեսությունն աճեցնելու փոխարեն, աճեցնում են պարտքը։
Այսպիսով՝ Դուք որոշեք՝ պետական պարտքը չավելացնելու Փաշինյանի խոստումները փա՞ստ են, թե՞ փուստ։