«Աշխարհի երկրները՝ փոքր, թե մեծ, վաղուց գիտակցել են երկրի դիմագիծը ներկայացնող կինոյի կարևորությունը, ընդունել են կինոյի մասին օրենք, ունեն արտադրության հստակ բանաձևեր, մինչդեռ մեր երկրում պարզ չէ՝ ինչպիսին է լինելու վաղվա օրը»,- նման տեսակետ է հայտնում կինոռեժիսոր Արամ Շահբազյանը՝ «Երևանի ժամանակով» զրուցաշարի շրջանակում՝ անդրադառնալով մշակույթի փոխնախարար Արթուր Պողոսյանի այն հայտարարությանը, թե բաց է մնացել հայրենական կինոարտադրողի համար ֆինանսական արտոնություններ սահմանելու հարցը։
«Կառավարությունը հարցնում է՝ ինչո՞վ եք որոշում, որ կինոյի արտադրությունը մեզ համար առաջնային է, քան օրինակ հացի արտադրությունը»,- ասել էր փոխնախարարը։ Արամ Շահբազյանի խոսքով՝ զավեշտալի է, երբ կինոարտադրությունը համեմատում են, օրինակ, հացի կամ երշիկի արտադրության հետ:
«Այսինքն՝ մենք վաղը աշխարհին ներկայանալու ենք այծի պանրո՞վ, թե՞ երշիկով։ 2003 թվականին մենք և վրացիները ոչ մի բանով իրարից չէինք տարբերվում, գտնվում էինք նույն մակարդակի վրա, բայց ընդամենը մի քանի տարի հետո վրացական կինոն սրընթաց զարգացում ապրեց, բյուջեն համալրվեց, նոր սերունդը սկսեց ակտիվ աշխատել»,- նկատում է ռեժիսորը՝ հավելելով, որ մեր դաշտում ազնիվ մեթոդներով գործողի համար դժվար է քայլեր անելը, արդար մրցակցությանը հարմարվելը, քանի որ, ըստ նրա, մենք սովոր ենք խնամի-ծանոթ-բարեկամ մեթոդին։
Անդրադառնալով Հայաստանի ազգային կինոկենտրոնի` կինոնախագծերը ընդունելու կարգին և այն փաստին, որ Կինոյի հանձնակատար Արսեն Բաղդասարյանը իր ծրագրերի մասին համապարփակ ելույթներ չի ունեցել, ռեժիսորը շեշտում է․ «Կարդացել եմ մշակույթի նախարարի կոչն այն մասին, որ ամեն ինչ պետք է շատ թափանցիկ լինի, կարծում եմ՝ մենք՝ կինեմատոգրաֆիստներս, պետք է հետևողական լինենք այդ թափանցիկությունը ապահովելու հարցում։ Որքանով հասկանում եմ, կինոյի հանձնակատարից անընդհատ պահանջում են, որ նա ելույթ ունենա, բայց խնդիրն այն է, որ մեր կինոն անցնում է հեղափոխական ճանապարհ, և ես տեսնում եմ վտանգ, որ մենք կարող ենք կանգնել հին տաշտակի առաջ։ Բանն այն է, որ ոլորտում ամեն օր փոփոխություններ են լինում, պետք է ինչ-որ բաներ հստակեցվեն, որից հետո նա կարող է խոսել»։
Արամ Շահբազյանին չի բավարարում մշակութային քաղաքականությունը, որ տարվում է մեր երկրում: «Կոնկրետ կինոյի ենթաոլորտների լիիրավ բացակայության պայմաններում ինդուստրիա չես զարգացնի։ Սա անկախությունից սկսած բարձիթողի վիճակի արդյունքն է։ Նախորդ տարիներին գործել է «Սա ինձ, սա քեզ, սա Օստապ Իբրաիմովիչին» սկզբունքը, ուշադրություն չի դարձվել այն նախագծերին, որոնք արտասահմանյան երկրների հետ համագործակցության արդյունք են, որոնք գնահատել է միջազգային ժյուրին»,- ասում է նա։
Ռեժիսորի համոզմամբ՝ մենք գնում ենք «ազգային դարդուցավով» կինո նկարելու ճանապարհով: «Գնում, դահլիճներում նստում, ողբալալագին ֆիլմեր ենք նայում, այնինչ մեզ համամարդկային ասելիք ունեցող, աշխարհին հետաքրքրող կինո է պետք, որը ֆինանսավորում կստանա միջազգային ֆոնդերից։ Օրինակ՝ «Եվրիմաժին» հարիր քանի՞ նախագիծ ունենք, կարծում եմ՝ երկու նախագծի անուն կդժվարանաք տալ»,-նշում է նա։