Ֆրենկ Փալոնը՝ Բաքու այցի մասին․ «Եթե չլիներ դեսպանատան անվտանգությունը, կհայտնվեի հիվանդանցում»
ԱՄՆ կոնգրեսական Ֆրենկ Փալոնը հայտարարել է, որ Ադրբեջանում COP29 համաժողովին մասնակցելու ժամանակ քիչ էր մնում՝ հարձակվեին իր վրա: Կոնգրեսականը դա անվանել է «կառավարության կողմից ղեկավարվող հարձակում» գրում է AFP-ը։
«Կասկած չկա, որ եթե չլիներ ինձ պաշտպանելու համար դեսպանատան կողմից վարձված անվտանգությունը, ես կհայտնվեի հիվանդանոցում»,- Վաշինգտոն վերադառնալուց հետո լրագրողներին ասել է  Ֆրենկ Փալոնը:
Նա նշել է, որ առաջին անգամ անհանգստություն է զգացել, երբ Բաքվում համաժողովի ժամանակ բախվել է տեղական ԶԼՄ-ների կողմից թշնամական և թվացյալ համաձայնեցված հարցերին:
«Դա մի տեսակ վարժանք էր, թե ինչ են անում բռնակալները։ Ադրբեջանում ազատ լրատվամիջոցներ չկան, դրանք ամբողջությամբ վերահսկվում են պետության կողմից։ Դա կազմակերպվել էր կառավարության կողմից»,- պատմել է Փալոնը։
Նա հավելել է, որ դրանից հետո շուրջ 50 «ավազակներ» իրեն սպասել են հյուրանոցի մոտ, իսկ տեղի ոստիկանությունը հրաժարվել է նրան ուղեկցել հետնամուտքով, սակայն ԱՄՆ դեսպանատան անվտանգությունը պաշտպանել է նրան:
«Պարզ էր, որ ուզում էին հարձակվել ինձ վրա»,- ասել է կոնգրեսականը։
ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը, արձագանքելով միջադեպին, հայտարարել է․ «Մենք հիասթափված ենք, որ Ադրբեջանը ձախողել է ցուցարարներին համաժողովի պատվիրակներից բաժանելու իր պատասխանատվությունը։ Ակնկալում ենք, որ բոլոր կառավարությունները, հատկապես՝ նրանք, որոնք հյուրընկալում են խոշոր միջազգային իրադարձությունները, լրջորեն վերաբերվեն իրենց պարտականություններին՝ պաշտպանելու իրենց երկրներ այցելողներին»։
Փալոնը նշել է նաև, որ իրեն ասել են, թե ինքը ցանկալի հյուր չէ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ ԱՄՆ Կոնգրեսի պատվիրակության հանդիպմանը, թեև գործընկեր օրենսդիրները փոխանցել են իր մտահոգությունները:
Սենատոր Էդ Մարքին նույնպես հայտարարել է, որ Բաքվում ոտնձգությունների է ենթարկվել և թիկնապահի կարիք ունեցել նույնիսկ հյուրանոցում, թեև, ըստ նրա, Փալոնն ավելի վատ իրավիճակի է բախվել։
«Մենք չենք կարող պարզապես թույլ տալ, որ այս ավտորիտար նավթային պետություններն անտեսեն ինչպես մարդու իրավունքները, այնպես էլ կլիմայական սպառնալիքները, որոնք պետք է լուծվեն համապարփակ կերպով»,- ասել է Մարքին։
Ըստ նրա՝ հանդիպել է Ադրբեջանի նախագահի ավագ խորհրդականի հետ և հորդորել ազատ արձակել քաղբանտարկյալներին, ինչպես նաև Հայաստանի հետ «բարեխիղճ» բանակցություններ վարել։
Հավելենք, որ Փալոնն ավելի վաղ նույնպես հայտարարություն էր տարածել Բաքվում իր դեմ Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից կազմակերպված արշավի կապակցությամբ։