Ղազախստանի Էներգետիկայի նախարարությունը մտադիր է երկրից հեղուկ գազի արտահանման արգելք սահմանել։ Համապատասխան հրամանն արդեն ստորագրվել է, հայտնում է EADaily-ն։
«Արգելել Ղազախստանի Հանրապետության տարածքից հեղուկացված նավթային գազի, պրոպանի և բութանի արտահանման արգելքը երեք տարի ժամկետով ավտոմոբիլային տրանսպորտով և վեց ամիս ժամկետով երկաթուղով՝ բացառությամբ ընդերքօգտագործողների կողմից արտահանման՝ արտադրության բաշխման պայմանագրով (պայմանագրով) կամ ընդերքի օգտագործման պայմանագրով իր արտադրությունն իրականացրելու համար»,- ասվում է փաստաթղթում։
Գերատեսչությունում նշել են, որ սահմանափակումը մտցվում է Ղազախստանի ներքին շուկա հեղուկացված նավթով գազ մատակարարելու նպատակով։
Ավելի վաղ Ղազախստանի Էներգետիկայի նախարարությունը պարզաբանել էր, որ երկրում ներդրվել է հեղուկացված նավթի մանրածախ գների պետական կարգավորում, արդյունքում տեղի է ունենում բնակչության և բազմաթիվ արդյունաբերական ձեռնարկությունների արագ անցում վառելիքի այս տեսակին։
Այսպիսով, 2022 թվականին ներքին շուկայում սպառումը, 2021 թվականի համեմատ, աճել է 28 տոկոսով։
Միաժամանակ, 2023 թվականի 6 ամիսների ընթացքում սպառման աճը, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, կազմել է մոտ 100 հազար տոննա։