Հաշմանդամություն ունեցող Արմեն Ալավերդյանը մայրաքաղաքում վերջերս հիմնանորոգված Փակ շուկայի գետնանցումից օգտվել չի կարող․ այն մատչելի չէ տեղաշարժման խնդիրներ ունեցող անձանց համար, չկա թեքահարթակ, վերելակ կամ շարժասանդուղք:
Գետնանցումը վերանորոգելու համար համայնքային բյուջեից շուրջ 50 մլն դրամ հատկացվեց և կես տարի ժամանակ պահանջվեց։ Բացումը երեկ էր, կարմիր ժապավենը կտրեց Երևանի փոխքաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը։ Մի փոքր ուշացումով, բայց հիմնովին վերանորոգված հանձնեցինք շահագործման և երևանցիների գնահատականին՝ ֆեյսբուքյան էջում գրել է Ավինյանը։ Սոցցանցերում օգտատերերն արդարացի հարց են բարձրացնում՝ ինչո՞ւ ամիսներ տևած վերանորոգումից հետո գետնանցումը կահավորված չէ թեքահարթակներով և մատչելի չէ հաշմանդամություն ունեցող անձանց համար:
«Թեքահարթակ չկա, որովհետև աստիճանների թեքությունը հնարավորություն չի տալու հաշմանդամություն ունեցող անձանց սայլակով բարձրանալ կամ իջնել, դրա համար որոշվել է վերելակ տեղադրել: Դա կտեղադրվի, երբ գետնանցումը աճուրդով կտրվի վարձակալության և առաջին նախապայմաններից մեկը վարձակալի առաջ, որ դրվելու է՝ լինելու է վերելակի մոնտաժումը»,- Factor TV-ի հետ զրույցում ասաց Երևանի քաղաքապետարանի լրատվության վարչության պետի պաշտոնակատար Լևոն Սարդարյանը:
«Հաշմանդամություն ունեցող անձանց իրավունքների օրակարգ» ՀԿ նախագահ Մուշեղ Հովսեփյանն ասում է՝ քաղաքային իշխանությունների մոտեցումը սխալ է, վերելակի տեղադրման աշխատանքները պիտի վերանորոգմանը զուգահեռ իրականացվեին․ իսկ այն, որ գումար հատկացվել է և նորոգվել է գետնանցում, որը գոնե այս փուլում  չի ծառայելու բոլորին, անարդար է և խտրական՝ ընդգծում է Հովսեփյանը։ Այո՛, գետնանցումում թեքահարթակ տեղադրել հնարավոր չէ՝ ասում է նա, այդտեղ վերելակ կամ ամբարձիչ հենահարթակ պիտի տեղադրվեր։ Բայց որպեսզի տեղաշարժման խնդիր ունեցող անձանց հարմար լինի, լավագույն լուծումը վերելակի տեղադրումն է։
«Իհարկե՝ հասկանալի է, որ պետությունը փորձում է լուծումներ փնտրել ծախսերի համար, բայց արդարացում չէ: Եթե ինչ-որ բան բացվում է հանրության համար, ապա հաշմանդամություն ունեցող անձինք էլ հենց նույն օրվանից պիտի կարողանան օգտվել»,- ասում է Մուշեղ Հովսեփյանը:
Երևանի ավագանու «Իմ քայլը» խմբակցության անդամ Աշոտ Սարգսյանն ասում  է՝ մայրաքաղաքում շատ են չափանիշներին չհամապատասխանող թեքահարթակները։
Մուշեղ Հովսեփյանն էլ է շեշտում` Հայաստանում խնդիրը համատարած է․ կա՛մ թեքահարթակներ չկան, կա՛մ դրանք չեն համապատասխանում մատչելիության գործող ստանդարտներին։
«Հայաստանում չկա մի վայր, որն ամբողջությամբ ստանդարտներին համապատասխանում է»,- ասում է Մուշեղ Հովսեփյանը:
Ե՞րբ կհայտարարվի աճուրդն ու ի՞նչ ժամկետներում կտեղադրվի վերելակը․ առայժմ հստակ պատասխան չկա։ Քաղաքապետարանից միայն ասում են՝ շուտով:
«Թող երկու ամիս ուշ լինի, բայց լինի արդյունավետ, որովհետև հիմա այլ լուծում չկա»,- ընդգծում է Աշոտ Սարգսյանը:
«Ունիսոն» ՀԿ նախագահ Արմեն Ալավերդյանն այս տարածքում է բնակվում, գետնանցումներից օգտվել չկարողանալու պատճառով ամեն օր ստիպված է լինում մի քանի հարյուր մետր ավելի անցնել։
Արմեն Ալավերդյանի խոսքով՝ հաշմանդամություն ունեցող անձինք իրենց անտեսված  են զգում, քանի որ տարիներ շարունակ բարձրաձայնվող մատչելիության խնդիրն այդպես էլ լիարժեք լուծում չի ստանում։