Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը մայիսի 3-ին Հայաստանի դեմ վճիռ է կայացրել՝ արձանագրելով Վոլոդյա Ավետիսյանի իրավունքների խախտումը:
Արձանագրվել է, որ «Նուբարաշեն» քրեակատարողական հիմնարկում խցային պայմանները անմարդկային են։ Դրա դեմ դատական բողոքարկումները արդյունավետ չեն եղել։
Ունենք 10 ՔԿՀ, որոնք նախատեսված են 4500 անձի համար, իսկ ՔԿՀ-ներում պահվում է 2200 անձ. սա արդեն ցույց է տալիս, որ գերբնակեցման խնդիր այլևս չկա և խնդրի լուծումը սկսվել է արձանագրման պահից՝ 2004 թվականից»,- ««Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում անձին պահել են անմարդկային պայմաններում. ՄԻԵԴ-ն ընդդեմ Հայաստանի» թեմայով քննարկման ժամանակ այս մասին ՀՀ արդարադատության նախարարության քրեակատարողական և պրոբացիայի ոլորտի քաղաքականության մշակման բաժնի պետ Միշա Խուդավերդյանը:
Պաշտոնյան հավաստացրեց, որ խնդիրներն արձանագրված են, դրանք լուծման փուլում են:
Խուդավերդյանի խոսքով՝ օպտիմալացման աշխատանքներ են իրականացվելու, ևս 4 ՔԿՀ կփակվի: Նրա հավաստմամբ՝ նախատեսվում նոր հիմնարկի կառուցում: