«Տեսնում ենք, որ ծնվում է մի նոր հաղթանակ, որով ծնվելու է մի նոր Հայաստան, ցավոք, այսքան ահռելի արյունով, կորստով, բայց հիմա է ծնվում։ Մենք հետո պետք է մեզ հարցեր տանք ու պատասխանեք այդ հարցին, թե ինչպես եղավ, որ այսպես է ծնվում և այլևս երբեք նման բան թույլ չտանք։ Մեծ հաղթանակը ծնվում է, պետք է լինենք ուժեղ, դիմացկուն, համբերատար, իհարկե, շատ ծանր է հատկապես մատաղ սերնդի շրջանում մեծաքանակ զոհերը, բայց այս սրբազան զոհերը հենց հզոր ազգային պետականության կերտման լիցքն է լինելու»,- այս մասին Factor.am-ի հետ զրույցում ասաց «Սասնա ծռեր» կուսակցության ծրագրերի համակարգող Վարուժան Ավետիսյանը։
Նրանից նաև հետաքրքրվեցինք, թե վարչապետի հետ փակ հանդիպմանը ինչ նամակ է արտախորհրդարանական ուժերին ցույց տվել Փաշինյանը և արդյոք դրա շուրջ ծավալվող քննարկումները համապատասխանում են իրականությանը․ «Հանդիպումը եղել է տեղեկության փոխանցման ձևաչափով, քննարկում չի եղել, կարճ է տևել, երկրորդը՝ Դուք ասացիք՝ որ փակ է հանդիպումը և դրանից ելնելով չի կարող լրացուցիչ տեղեկատվություն լինել․ բայց ուղղակի ասեմ, որ ոչ մեկին որևէ փաստաթուղթ ցույց չի տրվել»։