ՀՀ պետական կառավարման համակարգում ամսական աշխատավարձերի ու պարգևավճարների միջին ցուցանիշը 2020թ-ին կազմել է ամսական 360 000 դրամ։ Այս մասին այսօր Ազգային ժողովում հայտնեց ՀՀ ֆինանսների նախարարի պաշտոնակատար Ատոմ Ջանջուղազյանը`պատասխանելով ԱԺ տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Բաբկեն Թունյանի` պարգևավճարների մասին հարցին։
Թե պետական կառավարման համակարգի քանի աշխատակից որքան աշխատավարձ ու որքան պարգևավճար է ստացել, նախարարի պաշտոնակատարը չբարձրաձայնեց:
«Մինչև 2019թ-ը մենք ունեինք զարգացման տարբեր փուլերում ձևավորված վարձատրության ոչ միասնական համակարգ։ Օրինակ` կար ֆինանսների նախարարություն, որտեղ մոտավորապես 20 տարի բյուջեի մասին օրենքով նախատեսվում էր պարգևատրման համար առանձին տող, և կային պետական մարմիններ, որոնք չունեին պարգևատրման համար առանձին նախատեսված ֆոնդեր»,- նշեց Ջանջուղազյանը։
Նրա խոսքով՝ պետական մարմիններն ունեին արտաբյուջետային հաշիվներ։ Օրինակ` ֆինանսների նախարարության կամ ՊԵԿ-ի աշխատողին լրացուցիչ հատուցում էր հատկացվում ֆինանսական բացահայտումների համար` որպես աշխատանքի մոտիվացիա։ Նույն նպատակով ճանապարհային ոստիկանության ծառայողներին խախտումներ արձանագրելու համար պարգևատրման սխեմա է ներդրվել։
«Բայց ամբողջ խնդիրն այն է, որ համակարգը միասնական չէր։ Կային մարմիններ, որտեղ պարգևատրման չափը X չափի էր, մեկ այլ տեղ` Y չափի։ Իսկ կային մարմիններ, որտեղ ընդհանրապես հատուցման որևէ հնարավորություն չկար»,– ասաց Ջանջուղազյանը` հավելելով, որ 2019-ին ԱԺ-ի կողմից արտաբյուջետային հաշիվների դադարեցման շնորհիվ այս իրավիճակը փոխվեց։ Այսօր, ըստ նրա, մոտեցումը միասնական է` անկախ այն հանգամանքից, թե պետական ծառայողը ՃՈ-ի, ՊԵԿ-ի, թե այլ կառույցի աշխատակից է։
Իսկ ապագայի համար պետական կառավարման մոդելը, ըստ Ջանջուղազյանի պետք է լինի պետական ծառայողի կատարած աշխատանքին համարժեք։ Նրա խոսքով` միայն նրա համար, որ մարդը ներկայանում է աշխատավայր, նա չպիտի վարձատրվի, այլ պետք է վարձատրվի կատարած աշխատանքին համարժեք։
Նշենք, որ այսօր ՀՀ–ում գործող օրենսդրական կարգավորմամբ` պետական համակարգի ամսական պարգևավճարի չափը չպեըք է գերազանցի պետաշխատողի ամսական աշխատավարձի 30 տոկոսը։