2020 թվականի հունվարի 10-ին անդրադարձել էի նրան, որ պետական բարձրաստիճան պաշտոնյաները բողոքում են իրենց բախտից և փորձել պարզաբանել, որ պետական քաղաքականությունը բախտի վրա չի կառուցվում: Այսօր ֆեյսբուքյան էջիս հայտնվեց լրատվական ծառայություններից մեկի գովազդը, որի հղումով դիտեցի պատգամավոր Վիկտոր Ենգիբարյանի՝ 2021թ. մարտի 26-ով թվագրված հարցազրույցը, որտեղ հերթական բարձրաստիճան պաշտոնյան բողոքում էր իրենց սև բախտից: Պատգամավորը հայտարարում է, որ «եթե մեր բախտը բերեր, համաճարակը չլիներ, և ապա նաև պատերազմը չլիներ, ես կարծում եմ՝ լուրջ հաջողությունների հասած կլինեինք»:
Հերթական անգամ առիթ են տալիս ասելու՝
Պարոնայք և տիկնայք իշխանավորներ,
Պետական քաղաքականությունը բախտի վրա չի կառուցվում:
Պետական քաղաքականությունը կառուցվում է ստեղծված իրավիճակի և այդ իրավիճակին հասցրած զարգացումների վերաբերյալ տվյալները և տեղեկատվությունը վերլուծելու, ապագայի տեսլականը և նպատակները ձևավորելու, այդ նպատակներին հասնելուն ուղղված ծրագրեր (համապատասխան ֆինանսական հիմնավորումներով) և այդ ծրագրերի կառավարման ընթացակարգերը մշակելու, այդ ծրագրերի իրականացման համար կոնկրետ պատասխանատուներ նշանակելու և վերջիններիս անհրաժեշտ լիազորությունների շրջանակը սահմանելու, այդ ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ վճռական գործողությունների կատարում պահանջելու, այդ ծրագրերի իրականացման նկատմամբ հսկողական և վերահսկողական մեխանիզմներ ձևավորելու, ծրագրերի կատարման ընթացքի վերաբերյալ պարբերական և վերջնական բովանդակային ու ֆինանսական հաշվետվությունների հրապարակում պահանջելու, այդ հաշվետվությունները վերլուծելու, անհրաժեշտության դեպքում՝ հաշվետվությունների տվյալների հիման վրա ծրագրերում ճշգրտումներ կատարելու եղանակով:
Սա հսկայական աշխատանք է պահանջում, որը բախտի բերմամբ չի լինում, և այն, որ կառավարությունը վատ է աշխատում, նշել եմ դեռևս 2019թ. մարտի 18-ին: Վերջին 2.5-3 տարիներին իշխանությունը չի կատարել վերը նշված ամբողջ աշխատանքը:
Հայաստանի Հանրապետության վերջին բոլոր ձախողումների պատճառն այն է, որ ձեր ամբողջ գործունեությունը կառուցված է «բախտ» բերելու, այլ ո՛չ աշխատելու վրա: Ձեր բացարձակ մեծամասնությունն արդյունքի հասնելու համար ոչինչ չի արել և հույսը դրել է բախտի վրա: Ցանկացած մարդ կարող է բախտի վրա հույս դնել:
Թումանյանի Անուշն էլ էր բողոքում իր բախտից.
Ա՜խ, չէ՛, ես գիտեմ, որ ես բախտ չունեմ.
Ես երբե՜ք, երբե՜ք բախտ չեմ ունեցել…
Ես միշտ էլ էսպես անբախտ կլինեմ.