Թուրքերի ավելի քան 61 տոկոսը կարծում է, որ երկրի տնտեսական վիճակն ավելի կվատթարանա առաջիկա վեց ամիսների ընթացքում, միաժամանակ, գրեթե 58 տոկոսը ցանկանում է, որ ընտրություններն ավելի վաղ անցկացվեն: Այս մասին են վկայում են հարցման արդյունքները, որոնք ներկայացրել է SONAR ​​ընկերությունը «Թուրքիայի նախապատվությունների հետազոտության» մեջ, Turkish Minute-ը։
Հարցվածների 61,3 տոկոսը կանխատեսում է, Թուրքիայում տնտեսական իրավիճակը կվատթարանա առաջիկա վեց ամիսների ընթացքում, 64,8 տոկոսն էլ հայտնել է, որ վերջին մեկ տարում իրենց ֆինանսական վիճակի անկում է գրանցվել՝ չնայած պետական ​​պաշտոնյաների կողմից տնտեսության վերականգնման մասին հայտարարություններին: 65,3 տոկոսն ասել է, որ վերջին վեց ամսվա ընթացքում դժվարացել է բավարարել հիմնական կարիքները, ինչպիսիք են սնունդը, վարձավճարը և կոմունալ ծառայությունները:
10 հարցվածներից միայն երեքն են նշել, որ դժվարությունների չեն հանդիպել հիմնական ծախսերի հարցում։
Հարցումը ցույց է տվել, որ 57,8%-ը կողմ է արտահերթ ընտրությունների անցկացմանը, ինչը, ըստ վերլուծաբանների, ցույց է տալիս, որ բացի տնտեսական անորոշությունից՝ բնակչության զգալի մասը կարծում է, որ կառավարության ներկայիս քաղաքականությունը ոչ ադեկվատ է: Թուրքիայում հաջորդ համընդհանուր ընտրությունները նշանակված են 2028 թվականին։
Հարցվածների միայն 15 տոկոսն է հավատում փոխնախագահ Ջևդեթ Յըլմազի վերջին պնդմանը, որ «վստահությունը թուրքական լիրայի նկատմամբ աճում է, և պահուստները ռեկորդներ են գերազանցում», մինչդեռ 70,1 տոկոսը դա անհամոզիչ է համարել:
Հարցվածների 83,8 տոկոսը որպես Թուրքիայի ամենահրատապ խնդիրներ նշել է կյանքի արժեքը, կրթությունը և աղքատությունը: