Երեկ երեկոյան տեղի է ունեցել Ադրբեջանի «Մուսավաթ» կուսակցության անդամ, հայտնի ընդդիմադիր գործիչ Թոֆիգ Յագուբլուի դեմ հարուցված քրեական գործով եզրափակիչ դատական ​​նիստը։
Իր եզրափակիչ հայտարարության մեջ քաղաքական գործիչն ասել է, որ իր դեմ արդեն 4 անգամ քրեական գործ է հարուցվել, իսկ նախորդ երեք դատարաններն իրեն մեղավոր են ճանաչել ու դատապարտել։
«Ես վճռականորեն հայտարարում եմ, որ այս բոլոր քրեական և վարչական մեղադրանքները վերաբերում են ինձ հենց այնքանով, որքանով դրանք վերաբերում են Իլհամ Ալիևին, ինչպես նաև նրանց, որոնք այստեղ իրենց դատավոր են հռչակում, իբր պետական ​​դատախազի դերում հանդես եկող անձին, դատարանի քարտուղարին և այս սենյակում նստածներին։ Առանց բացառության բոլոր մեղադրանքներն օդից են վերցվել, և այս ամենը պայմանավորված է նրանով, որ ես ընդդիմադիր քաղաքական գործիչ եմ»,- ասել է նա։
Դատարանի որոշմամբ Թոֆիգ Յագուբլուն դատապարտվել է 9 տարվա ազատազրկման։
Նշենք, որ Յագուբլուն ձերբակալվել է 2023թ-ի դեկտեմբերին 14-ին խարդախության, պաշտոնական փաստաթղթերի ապօրինի պատրաստման և կեղծ փաստաթղթեր օգտագործելու մեղադրանքով։ Քաղաքական գործիչը մեղադրանքները հորինված է գնահատում։
Ըստ մեղադրական եզրակացության՝ Էլնուր Մամեդովի միջոցով Թոֆիգ Յագուբլուին փոխանցվել է 25.000 եվրո և 10.000 մանաթ, որպեսզի Ադրբեջանի քաղաքացի Էլշան Հուսեյնովը կարողանա մեկնել Գերմանիա և այնտեղ քաղաքացիություն ստանալ։ Սակայն Թոֆիգ Յագուբլուն մեղադրանքները կեղծ է անվանել։ Քաղաքական գործիչը պնդում է, որ նման խոսակցություններ չի ունեցել Էլշան Հուսեյնովի կամ Էլնուր Մամեդովի հետ։ Ի դեպ, Էլշան  Հուսեյնովն էլ դատապարտվել է 8 տարվա ազատազրկման։
Հավելենք, որ Յագուբլուն Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի կոշտ քննադատներից է, բազմիցս ձերբակալվել ու ազատազրկման է դատապարտվել, նաև ուժայինների կողմից ծեծի ենթարկվել։ 2013 թվականին նա կալանավորվել  էր Իսմայիլիում բողոքի ցույցեր կազմակերպելու մեղադրանքով։ 5 տարվա ազատազրկման դատապարտված քաղաքական գործիչը 2017 թվականին ազատ է արձակվել ներման իրավունքով։
Նախորդ անգամ նա ձերբակալվել է 2022 թվականի դեկտեմբերի 23-ին Բաքվի կենտրոնում ակտիվիստ Բահտիյար Հաջիևի ազատ արձակման պահանջով բողոքի ցույցի ժամանակ։ Բաքվի Սաբայիլի շրջանային դատարանի որոշմամբ նա 30 օրվա կալանքի էր դատապարտվել։ Ի նշան բողոքի՝ 2023 թվականի հունվարի 5-ին Յագուբլուն հացադուլ էր հայտարարել։ Հունվարի 22-ին 30-օրյա վարչական կալանքից հետո  ազատ էր արձակվել։