Թուրքիայի խորհրդարանի քրդամետ Ժողովուրդների հավասարություն և ժողովրդավարություն կուսակցության (DEM) պատգամավոր Օմեր Ֆարուք Գերգերլիօղլուն արձագանքել է Ադրբեջանում տեղի ունեցող բռնաճնշումներին։ Նա, մասնավորապես, անդրադարձել է «Աշխատավորների սեղան» արհմիությունների կոնֆեդերացիայի նախագահ, հասարակական ակտիվիստ Աֆիադդին Մամեդովի կալանավորմանը։
«Աշխատանքային իրավունքների պաշտպանների նկատմամբ Ադրբեջանի կառավարության կողմից իրականացվող ճնշումները խախտում են մարդու իրավունքների միջազգային իրավունքը։ Դա ակնհայտորեն խախտում է արդարության և ժողովրդավարության սկզբունքները, և մենք բավականին շատ դիմումներ ենք ստանում Ադրբեջանից»,- հայտարարել է պատգամավորը։
Ադրբեջանական լրատվամիջոցների հաղորդմամբ՝ Մամեդովը հացադուլ է սկսել՝ ի նշան Ադրբեջանում ձերբակալությունների դեմ բողոքի։ Հարազատները հայտնել են, որ Մամեդովը մի շարք առողջական խնդիրներ ունի, սակայն հացադուլն անժամկետ է հայտարարել։
Հիշեցնենք, որ հունվարի 14-ին Բաքվի ծանր հանցագործությունների դատարանի ակտիվիստին դատապարտել է 8 տարվա ազատազրկման։
Հավելենք, որ Ադրբեջանի իշխանությունները 2023 թվականի նոյեմբերից երկրում ընդդիմադիր և անկախ լրագրողների, քաղաքական գործիչների ու ակտիվիստների նկատմամբ բռնաճնշումների նոր ալիք են սկսել, որի արդյունքում կալանավորվել են շուրջ 30 լրագրողներ ու հասարակական ակտվիստներ։
Տեղի իրավապաշտպանների վերջին տվյալներով՝ Ադրբեջանում 331 քաղաբանտարկյալ կա։