Գյուղերից արտագաղթում են կրթության որակի պատճառով․ Ժաննա Անդրեասյան․ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
22.01.2025 | 17:00ԱԺ ընդդիմադիր պատգամավոր Մհեր Մելքոնյանը ԱԺ-Կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ ասաց, որ կրթական որակյալ ծրագրերի հասանելիության ապահովման ծրագրով Շիրակի մարզի Գուսանագյուղ և Լուսաղբյուր բնակավայրերի դպրոցները փակվելու են և միանալու են Շիրակավան համայնքի դպրոցին։ Պատգամավորը ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանից հետաքրքրվեց, թե ինչ չափորոշիչներով ընտրվել օպտիմալացման ենթակա այս երկու դպրոցները։
Հարցին ի պատասխան՝ նախարարն ընդգծեց, որ կրթական որակյալ ծրագրերի հասանելիության ապահովման ծրագիրը վերաբերում է նոր կառուցվող դպրոցներին և կրթահամալիրներին։ Անդրեասյանը վստահեցրեց, որ որևէ դպրոցի փակկման ծրագիր չեն իրականացնում։ Մհեր Մելքոնյանն արձագանքեց, որ դպրոցների օպտիմալացման միջոցով պետությունը խրախուսում է արտագաղթը։Նախարարն էլ նշեց, որ գյուղերից արտագաղթում են կրթության որակի պատճառով։