Երբ որ մարդկանց ձայնը լսելի չէ և նրանց հիմնական խնդիրներն անուշադրության են մատնվում, բախվում ենք լուրջ խնդիրների։ Այս խնդիրը կա ողջ աշխարհում։ Այս մասին այսօր Ժողովրդավարության հայկական ֆորումի պանելային քննարկման ժամանակ նշեց Freedom House կազմակերպության Եվրոպայի ու եվրասիական ծրագրերի տնօրեն Մարկ Բեհրենդտը։
Նրա դիտարկմամբ՝ ժողովրդավարական սկզբունքներին հետևող հասարակարգերն էլ կատարյալ չեն։
«Հայաստանում խնդիրներից մեկը անվտանգային իրավիճակն է, այսպիսի իրավիճակում մարդիկ բևեռացվում են, մեծ անջրպետներ են առաջանում․․․
ԼԳՏԲ համայնքի խնդիրները, նրանց իրավունքների խախտումը հարցերից մեկն է, կան նաև այլ խնդիրներ։ Օրինակ՝ «Պոլիգրաֆ»-ում մարդիկ ֆիզիկական բռնության ենթարկվեցին՝ առանց իրավական հիմքերի, և որևէ խոստում չեղավ պատասխանատվության ենթարկելու մասին։
Մարդու իրավունքների խախտման, արժանապատվության հետ կապված խնդիրներ ևս կան։ Սաշիկ Սուլթանյանի դեպքում, որը, ըստ ՄԻՊ-ի (Արման Թաթոյան-խմբ․ ) ազգային, ռասայական կամ կրոնական թշնամանք հարուցելու համար էր պատասխանատվության ենթարկվել։
Այսպիսի դեպքեր կան բոլոր հասարակություններում»,-նշեց Բեհրենդտը։