ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում հաստատեց, որ Սոչիի հանդիպմանը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կմասնակցի և, ամենայն հավանականությամբ, հոկտեմբերի վերջին կկայանա Փաշինյան-Ալիև հանդիպումը:
Անդրադառնալով հարցին՝ Ռուսաստանի կողմից կա՞ չեզոքություն, թե՞ կա ադրբեջանամետ դիրքորոշում՝ Ալեն Սիմոնյանը պատասխանեց. «Դե, Ռուսաստանն ասում է, որ Ադրբեջանը նույնպես դաշնակից է, բայց ես համարում եմ, որ դա ճշմարտություն չէ: Ադրբեջանի իշխանությունները ռուս գործընկերներին, մեղմ ասած, խաբում են և ստում են բոլոր հնարավոր ձևերով»։
«Ականատես ենք լինում, որ եվրոպական երկրների հետ հանդիպումներում Ադրբեջանի ներկայացուցիչները մեզ մեղադում են ռուսամետության մեջ, իսկ Մոսկվայում Ադրբեջանի ղեկավարը և ներկայացուցիչները մեզ մեղադրում են եվրոամետ և ամերիկամետ լինելու մեջ․ դա ադրբեջանական աշխատելաոճն է։ Ի տարբերություն Ադրբեջանի, մենք բաց ենք, ազնիվ ենք մեր բոլոր գործընկերների հետ և նույնն ենք ասում և՛ Ռուսաստանում, և՛ Եվորապյում, և շարունակելու ենք մեր այս աշխատելաոճը»,- նշեց Սիմոնյանը։