Կատարվածի հիմնական պատճառը, հիմնական դավաճանը մենք բոլորս ենք, որ զինվորներին թողել ենք մենակ։ Այս մասին ֆեյսբուքյան ուղիղ եթերում ասաց Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանը։
«Իսկ ինչո՞ւ ենք վերջում զինադադար կնքել, ինո՞ւ էինք արդեն պարտավոր, որովհետև մեր զինվորները շրջափակման վտանգի տակ էին։ Երբ Ստեփանակերտը արդեն պաշտպանող չունեինք, քանի որ զինվորականները կռվում էին հիմնական առաջնագծում։ Ո՞ւր էին կամավորականները, ո՞ւր էին մնացած մեր աշխարհազորը, ո՞ւր էին մեր սիրելի ստեփանակերտցիները, որոնք այսօր փնտրում են դավաճանների։ Չկար Ստեփանակերտը պահող, կային մի քանի տասնյակ, կամ ընդամենը 1-2 հարյուր հոգի։ 6 հազարից ավելի զորքի մոտենալով պիտի դիմակայեինք։ Հարցրեք զինվորականներին, ո՞վ է իրենց դավաճանել։ Դավաճանել ենք ազգովի։ Օգնություն ցուցաբերել են, գոհ ենք բոլորիցդ։ Դավաճանել ենք, որովհետև 18-20 տարեկաններով հնարավոր չէր կռվել 6-8 պետության դեմ»,- նշեց Հարությունյանը։