Տնտեսվարողներից շատերը հաշվետվություններ ներկայացնելիս սխալ են նշել տնտեսական գործունեության դասակարգիչը, ինչի պատճառով դուրս են մնացել տնտեսական աջակցության ծրագրերում ներառվելուց։ Այսօր հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ ՊԵԿ նախագահ Դավիթ Անանյանին հարց ուղղվեց՝ արդյո՞ք այդ տնտեսվարողները կարող են փոխել տնտեսական դասիչը։
«Կառավարության որոշումը նախատեսում է, որ 2020 թվականի ապրիլի 1-ի դրությամբ տնտեսական գործունեության դասակարգչով է որակվելու այս կամ այն տնտեսվարողը։ Բազմաթիվ են դեպքերը, երբ ահազանգում են, որ մեր տնտեսվարողներն այդքան էլ լուրջ չեն վերաբերվել իրենց գործունեության տեսակը բաղդատելու օրենսդրական պահանջին և այսօր ունեն այդպիսի խնդիրներ։ Քննարկվում է այսօր Կառավարությունում՝ ի՞նչ մեթոդաբանությամբ կարող ենք հնարավորություն տալ ճշտված հաշվետվություններ ներկայացնելով՝ ճշգրտեն նաև իրենց փաստացի գործունեության տեսակը։ Ամեն դեպքում՝ որոշում կայացնելուց հետո հնարավորություն կունենան դառնալ շահառու, բայց քննարկումը դեռ գնում է»,- նշեց Անանյանը։