Իրանի և Հայաստանի միջև սահմանը՝ 30 մղոն երկարությամբ գոտի, գլխապտույտ աշխարհաքաղաքական տեղաշարժի առանցքային կետ է: Կովկասում, որտեղ Եվրոպան հանդիպում է Ասիային, Ռուսաստանը և Իրանն ավելի ու ավելի շատ են դիտվում որպես մրցակիցներ, մինչդեռ արևմտյան երկրները զարմանալիորեն ընդհանուր եզր են գտնում Թեհրանի հետ։ Այս մասին ասվում է The New York News-ի հոդվածում։
Նշվում է, որ Ռուսաստանի ներքին հետախուզական գործակալությունը պարեկություն է իրականացնում գետի վրա՝ տեսախցիկների, դիտաշտարակների և երեք շարք փշալարերով ցանկապատների կողքին։ Սակայն մինչև հունվար ռուս սպաները կսկսեն հեռանալ։
Ըստ հրապարակման՝ շահերի և ազդեցությունների այս բարդ, բազմակողմանի հանգույցը մարտահրավեր է նետում արևմտյան ավանդական իմաստությանը դաշինքների վերաբերյալ և կարող է կրկին խարխլվել ԱՄՆ-ում Դոնալդ Թրամփի վերընտրմամբ:
Լրատվամիջոցը նշում է, որ անցյալ շաբաթ Հայաստանում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանին հարցազրույցում ընդունել է Ռուսաստանի և Իրանի տարբեր շահերը տարածաշրջանում, այլ ոչ թե «ռազմավարական գործընկերությունը», որը նրանք հաճախ դավանում են՝ միավորվելով Միացյալ Նահանգների դեմ:
«Մենք դաշնակիցներ չենք: Մենք ունենք որոշ տարաձայնություններ և ունենք որոշակի փոխադարձ շահեր։ Դա չի նշանակում, որ մենք դաշնակից ենք»,- ասել է դեսպանը։
Լրատվամիջոցն ընդգծում է, որ Հայաստանը՝ քրիստոնեական ժողովրդավարությունը, գտնվում է Ռուսաստան-Իրան մրցակցության կենտրոնում, ինչպես նաև անհանգստացած է իր ոխերիմ թշնամու՝ Ադրբեջանի հետ պատերազմի վերսկսման հեռանկարով։ Վերջին տարում Հայաստանը նայում էր Իրանին՝ իր հարավային հարևանին, որպես իր ինքնիշխանության հիմնական երաշխավորի, մինչդեռ Ադրբեջանը, որը մեծամասնությամբ մահմեդական, աշխարհիկ ինքնավարություն է, խորացնում է ռազմական կապերը Իրանի  թշնամի Իսրայելի հետ:
The New York News-ը նշում է, որ Ռուսաստանը պայքարում է՝ զսպելու Իրանի ընդլայնվող ազդեցությունը Հայաստանում, որը գտնվում է առևտրային ճանապարհների խաչմերուկում, այն Մոսկվային անհրաժեշտ է արևմտյան ներմուծումները փոխարինելու համար:
Իրավիճակը բարդացնում է այն փաստը, որ ներկայում Իրանի հետ հակամարտող արևմտյան որոշ երկրներ կարծում են, որ Կովկասում իրենց շահերը՝ կանխել պատերազմը և նվազեցնել ռուսական ազդեցությունը, համընկնում են Թեհրանի շահերի հետ։
Մարկուս Ռիտերը, որը գլխավորում է Հայաստանի սահմաններին հսկող Եվրոպական միության առաքելությունը, ասել է, որ իրանցիներն «այստեղ՝ տարածաշրջանում, հայերի լավագույն բարեկամներն են»։
«Մինչ Ռուսաստանն  ու Ադրբեջանը դժգոհ են եվրոպական ներկայությունից, Իրանը, կարծես, ընդունում է այն։ Այստեղ շատ բարդ է»,- ասել է նա։