Հայաստանի, Ադրբեջանի և Ռուսաստանի փոխվարչապետների համանախագահությամբ ապաշրջափակման հարցով եռակողմ հանձնաժողովի նիստերը չեն շարունակվում կոնսենսուսի բացակայության պատճառով։ Այս մասին ԱԺ-ում լրագրողների հետ ճեպազրույցում հայտարարել է փոխվարչապետ, ապաշրջափակման հարցերով  հանձնաժողովի նախագահ Մհեր Գրիգորյանը։
«Կան հիմնարար հարցեր, որոնց շուրջ պետք է լինի կոնսենսուս։ Մինչև այդ կոնսենսուսը չլինի, դետալների շուրջ քննարկումները շարունակելն ուղղակի իմաստ չունի»,- ասել է փոխվարչապետը։
Այսօր ԱԺ արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում քնարկվում է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման հանձնաժողովների աշխատանքային կանոնակարգի վավերցման հարցը։
Նիստից առաջ Մհեր Գրիգորյանը լրագրողների հարցին ի պատասխան՝ ասել է, որ  մտավախություն չունի, թե Ադրբեջանը չի վավերացնի կանոնակարգը։ Ըստ նրա՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանազատման հանձնաժողովների կանոնակարգի վավերացման գործընթացը զուգահեռ է ընթանում:
«Ուղղակի չգիտեմ՝ ո՞ր փուլում է Ադրբեջանում այդ գործընթացը, բայց ստորագրման պահին ստորագրման տրամաբանությունը ենթադրում է, որ սինխրոն պետք է լինի»,- նշել է նա։
Հավելենք, որ եթե հանձնաժողովը դրական եզրակացություն տա կանոնակարգին, այն կքննարկվի ԱԺ լիագումար նիստում։ Խորհրդարանի կողմից կանոնակարգի վավերացման համար առնվազն 54 կողմ ձայն է անհրաժեշտ։