Հայաստանի բարձրագույն կրթության համակարգը կանգնած է աղետի առաջ, իրավիճակը կշտկվի վճռական քայլերի դեպքում։ Օրերս ՀՀ Կառավարության նիստում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն իր այս խոսքից հետո թվարկեց ձեռնարկելիք քայլերը, որոնցից առանցքայինը ակադեմիական քաղաքի կառուցումն է Աշտարակ քաղաքում։
Այսօր, ի դեպ, Փաշինյանն այցելել է Աշտարակ քաղաքում գտնվող ՀՀ ԳԱԱ Ֆիզիկական հետազոտությունների ինստիտուտ, որտեղ քննարկվել է Ակադեմիական քաղաքի կոնցեպտը:
Իշխանությունը մտադիր է պետական բուհերի թիվը դարձնել ութ, որոնք լիարժեք պետական ֆինանսավորում կստանան և կհամապատասխանեն միջազգային չափանիշներին՝ կրթական, ֆիզիկական, հետազոտական, հանրակացարանային, մարզական ենթակառուցվածքներից սկսած մինչև միջազգային կրթական ծրագրերը։ Դասախոսները պետք է լինեն որակավորված և բարձր վարձատրվող։
Ըստ վարչապետի՝ ընդունելության քննության խայտառակ արդյունքներն անհետաձգելի են դարձնում բարձրագույն կրթության ոլորտում բարեփոխումները՝ բերելով մեկ տվյալ․ պետական և մասնավոր բուհական ընդունելության տեղերի 60 տոկոսը թափուր է մնացել։ Միաժամանակ, ՀՀ Կառավարությունն ամիսներ առաջ հավանություն է տվել նաև Կրթության մինչև 2030 թվականի զարգացման պետական ծրագրի օրենքի նախագծին, որն ուժի մեջ կմտնի ԱԺ-ում քննարկումից հետո։ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն օրերս Կառավարության նիստում ասաց՝ իրավիճակն այլևս հանդուրժելի չէ կրթության բնագավառում, քանի որ անգամ երկու բուհ ավարտած մարդիկ աշխատանք չեն գտնում, և մատնված են աղքատության։
Արդյո՞ք այս ռազմավարությունը, բուհերի խոշորացումն ու ակադեմիական քաղաքի ստեղծումը հիմնային փոփոխություններ են բերելու կրթական համակագրում։ Այս հարցերի շուրջ Factor TV-ի տաղավարում հրավիրված քննարկմանը մասնակցում են Բաց հասարակության հիմնադրամներ-Հայաստանի ծրագրերի գծով փոխտնօրեն Դավիթ Ամիրյանը, ԱԺ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցության պատգամավոր Թագուհի Ղազարյանը, կրթական հարցերով փորձագետ Ատոմ Մխիթարյանը, պետական ֆինանսավորման, կառավարման փորձագետ Արտակ Քյուրումյանը, ԵՊՀ դասախոս, դոցենտ Նարինե Դիլբարյանը։