ՀՀ Քննչական կոմիտեն ներկայացրել է «Սրբազան պայքար» անվանումը կրող շարժման ղեկավարների և մասնակիցների կողմից ահաբեկչության և իշխանությունը յուրացնելու նախապատրաստություն կատարելու դեպքի առթիվ նախաձեռնված քրեական վարույթի շրջանակներում գաղտնի քննչական գործողությունների արդյունքում ձեռք բերված ձայնագրությունները։
Թեև ՔԿ-ն չի նշել, թե ձայնագրությունում ովքեր են զրուցում, բայց զրուցակիցներից մեկի ձայնի տեմբրից կարելի է ենթադրել, որ խոսողներից մեկը «Սրբազան պայքար»-ի առաջնորդ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանն է։
Լսվում է ենթադրյալ Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանի ձայնը, նա ասում է․ «Մեկ էլ էդ նյութականի հարցերը։ Օրինակ, տրամաբանությունը ի՞նչ ա ծախսի։ Ենթադրենք չեն ասում, տրամաբանությունն ի՞նչ ա»,- մեջբերման ավարտը։
Լսվում է տղամարդու պատասխանը․ «Տրամաբանությունն իրանց քանակի համեմատ, մեր մեքենաների քանակը, էդ տարածքից որտեղից որ պիտի գան․․․ ըտեղի բենզինի, բանի խնդիրն է, հացի բանի խնդիր»,- մեջբերման ավարտը։
Հնչում է արձագանք․ «Դրա համար եմ ասում՝ տրամաբանությունը մի հոգուն ինչ ա անում․5000 դրամ ա, 2000 դրամ ա»,- մեջբերման ավարտը։
Դարձյալ լսվում է տղամարդու պատասխանը․«Հա Սրբազան ջան, ես ղարաբաղցու հետ բան տվեցինք։ Խմբերին, կոլեկտիվներին, խմբերին 100.000 դրամով փող ենք տվել։ 100. 000 փող տվեցինք, որ գնա պտտվի տեղերում, բաներում, մարդկանց հավաքի, տեսնի և այլն»,- մեջբերման ավարտը։
Նշենք, որ այսօր վաղ առավոտյան իրավապահները խուզարկություններ են իրականացրել «Սրբազան պայքար» ղեկավարների և աջակիցների տներում։ ԱԱԾ-ն գործողություն է իրականացնում նաև Բագրատ արքեպիսկոպոս Գալստանյանի բնակավայրում և «Հայաստան» խմբագրության պատգամավոր Արթուր Սարգսյանի բնակավայրում։