Քանի դեռ ընտրությունները չեն անցկացվել, ոչ մի նոր բան չի կարող լինել՝ ոչ խորհրդարան, ոչ կառավարություն, ոչ նախագահական ընտրություններ․ Զուրաբիշվիլի
Քանի դեռ ընտրությունները չեն կայացել, ոչ մի նոր բան անել հնարավոր չէ՝ ոչ խորհրդարան, ոչ կառավարություն, ոչ նախագահական ընտրություններ,- այսօր կայացած ճեպազրույցում ասել է Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին․ գրում է 1tv.ge-ն։
Զուրաբիշվիլիի խոսքով՝ ինքը ծրագիր ունի, թե ինչպես պետք է երկիրը հասնի նոր ընտրությունների։
«Ծրագիրը սա է, ակնհայտորեն, նոր ընտրություններ, երբ ընտրությունները տեղի չեն ունեցել, անհրաժեշտ է այս ընտրությունները կրկնել որքան հնարավոր է շուտ՝ կախված հետևյալ հարցերի լուծումից, առանց որի իմաստ չունի նոր ընտրություններ անցկացնել։ Առաջին կետը. միջազգային հետաքննություն կա, որպեսզի միջազգային գործընկերները մեզ չասեն այն, ինչ մենք բոլորս լավ գիտենք, որ ընտրությունները չեն կայացել, անհրաժեշտ է պարզել և ապացուցել համակարգային թերությունները, որոնք եղել են, եթե ուզում ենք ստանալ նոր, արդար, ազատ և ոչ կեղծված ընտրություններ, մենք պետք է կարողանանք հավաքագրել նոր ընտրական վարչակազմ, փոխել ընտրական օրենսգիրքը այն ուղղությամբ և այն ուղերձներով, որոնք եղել են ԵԱՀԿ/ԺՀՄԻԳ-ից։ Նաև արտասահմանում տեղամասերի բացման ընթացակարգերի անցկացմամբ և միաժամանակ ընտրական վեճերի հատուկ վեճերի դատարան ստեղծելով։ Ցանկալի է, որ մեր արտասահմանյան գործընկերները ներգրավվեն այդ ատյաններում։ Երկրորդ կետը առկա քաղաքական իրավիճակի շարունակությունն է մինչև հոկտեմբերի 26-ը, քանի դեռ ընտրությունները չեն կայացել, նոր բան չի կարող ձևավորվել՝ ո՛չ խորհրդարան, ո՛չ կառավարություն, ո՛չ նախագահական ընտրություններ։ Մենք շարունակում ենք գործող խորհրդարանի, կառավարության և նույնիսկ նախագահի հետ, որպեսզի նոր ընտրություններից առաջ այս անցումային շրջանը հնարավորինս կայուն լինի։ Հետեւաբար մենք ոչ մեկին չենք բռնում, ոչ մեկին դեն չենք նետում։ Չկա կայուն երկիր, որտեղ իր ժողովրդի կամքը չարտացոլվի ընտրություններում։ Միջազգային գործընկերների աջակցությունն այս պլանին անհրաժեշտ է, և ես արդեն աշխատում եմ դրա վրա։ Վստահ եմ, որ դա նրանց համար ամենագրավիչն է»,- ասել է Զուրաբիշվիլին։
Բացի այդ, Սալոմե Զուրաբիշվիլին հայտնել է, որ վաղը պատրաստվում է հայց ներկայացնել Սահմանադրական դատարան։
«Վաղն առավոտյան ես հայց կներկայացնեմ Սահմանադրական դատարան՝ գաղտնիություն և համընդհանուրություն կոչվող սահմանադրական երկու սկզբունքների խախտման պատճառով։ Սա ոչ թե այն պատճառով, որ ես հավատում եմ սահմանադրականությանը, բոլորս էլ գիտենք, որ այս երկրում ոչ մի կառույց անկախ չէ, և մենք արդեն բազմիցս ստացել ենք դրա ապացույցը, բայց սա պետք է նշան լինի, որ երկրում ոչ մի իրավական վեճ չպետք է մնա առանց փորձելու և չփորձելու: Եկեք ամբողջությամբ չստուգենք (սա է իմ նպատակը) այն դատավորների խիղճը, ովքեր իրենց առաջ կկանգնեն ընտրության առաջ՝ ինչպիսի ընտրություն են ուզում, ում հետ են ուզում այս երկիրը և ուր պետք է գնա այս երկիրը։ Դրանց պատասխանը ոչ պակաս կարևոր կլինի։ Ես կցանկանայի նրանց և ինքներս մեզ մաղթել, որ այս Սահմանադրական դատարանում լինեն գոնե մի քանի դատավորներ, ովքեր մեկ դատավորի նման կկարողանան մեզ ցույց տալ, որ մենք դեռ ունենք պարկեշտ դատավորներ այս երկրում», – ասել է Սալոմե Զուրաբիշվիլին։