Այսօր Երևանի ավագանու նիստի ժամանակ, դիմելով երևանցիներին, «Լույս» խմբակցության ավագանու անդամ Անի Խաչատրյանը հանդես եկավ հայտարարությամբ․
«Սիրելի՛ ժողովուրդ դուք սեպտեմբերի 17-ին ընտրելու եք քաղաքական թիմ, և այն քաղաքական ուժերը, որոնք ապառիկով կուսակցություններ են վերցրել և իրենց կնքել են առաջին համարներ, և գուցե նույնիսկ կուսակցությունների անունները չգիտեն, այն քաղաքական ուժերը, որոնք Արցախի պատերազմի ամենածանր ժամանակահատվածում տեսակետ չեն հայտնել, այն մարդիկ, ովքեր հանուն Հայաստանի Հանրապետության չեն եղել, այլ ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության են եղել՝ այդ մարդիկ չեն կարող քաղաքական որևէ ամբիոն զբաղեցնել։
Սա քաղաքական ընտրություն է՝ դուք կոմունալի պետ չեք ընտրում։ Դուք անելու եք նաև աշխարհաքաղաքական ընտրություն։ Սեպտեմբերի 17-ին դուք ընտրություն եք անելու Երևանում, որը Արցախի Հանրապետության հայելին է լինելու, և այդ հայելու մեջ արտացոլող մարդը պետք է ունենա այնքան անբիծ կենսագրություն, օրինակ ինչպիսին է Արտակ Զեյնալյանի կենսագրությունը»։