Ինչո՞ւ է ՀՀ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանը մասնակցում բանակցությունների, որտեղ թուրքերը ոնց որ թե չկան և որի օրակարգը հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների կարգավորումն է։ ԱԺ ամբիոնից այս հարցը հնչեցրեց «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արթուր Խաչատրյանը։
«Արդյո՞ք ՀՀ իշխանությունները հայ-ադրբեջանական ու հայ-թուրքական հարաբերությունների «կարգավորումը» շաղկապում են իրար հետ, այսինքն՝ ենթարկվում են թուրքական հերթական նախապայմանին:
Թուրքերը դեռ 1991-1992 թվականներից դա էին ասում, որ Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունները երբեք չեն կարող կարգավորվել, քանի դեռ չեն կարգավորվել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունները, դա պետք է հստակեցնենք», – նշեց Խաչատրյանը:
Նրա դիտարկմամբ՝ կա ևս մեկ տարբերակ․ երևի ԱԳՆ-ն չի կարողանում կարգավորել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունները, և Ռուբեն Ռուբինյանն էլ, որպես նախկին ԱԳ փոխնախարար, լծվել է այդ գործին։
«Մենք տեսնում ենք, որ հերթական անգամ Հայաստանի իշխանությունները ընկրկել են թուրքական պահանջների առջև»,- ընդգծեց ընդդիմադիր պատգամավորը։