Լարվածության ապաէսկալացիային կնպաստեր Երևանի կողմից ակտիվ մասնակցությունը փոխադարձաբար ընդունելի լուծումների փնտրտուքին․ ՌԴ ԱԳՆ. ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Մոսկվան կարծում է, որ պաշտոնական Երևանի ակտիվ մասնակցությունը փոխադարձաբար ընդունելի լուծումների փնտրտուքին կնպաստի Լեռնային Ղարաբաղում ստեղծված իրավիճակի դեէսկալացիային։ Այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ժամանակ։
«Ցանկացած կողմից ռազմատենչ հռետորաբանությունը հակաարդյունավետ է: Դա չի օգնում առաջ մղել խաղաղության օրակարգը: Մենք ելնում ենք այն բանից, որ Բաքուն և Երևանը պետք է խստորեն պահպանեն ամենաբարձր մակարդակով ձեռքբերված եռակողմ համաձայնագրերի բոլոր դրույթները, այդ թվում՝ Լեռնային Ղարաբաղում անվտանգության ապահովման և Լաչինի միջանցքի վերաբերյալ։ Մենք կարծում ենք, որ ներկայիս իրավիճակի ապաէսկալացիային նաև կնպաստեր պաշտոնական Երևանի ակտիվ մասնակությունը փոխադարձաբար ընդունելի լուծումների փնտրտուքին»,- հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը։