Կարմիր խաչը 17 մարդու է ԼՂ-ից տեղափոխել ՀՀ․ Թուրքիայի հայերը գումար են փոխանցել կառավարությանը․ Լուրեր
08.02.2023 | 15:30- Կարմիր Խաչի միջազգային կոմիտեի աջակցությամբ ևս 17 մարդ Լեռնային Ղարաբաղից վերադարձել է Հայաստան՝ միավորվելով ընտանիքի հետ։ Այս մասին հայտնել է Հայաստանում Կարմիր խաչի պատվիրակության հաղորդակցության ծրագրերի ղեկավար Զառա Ամատունին։
- Հարավային Կովկասում ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը հայտարարել է, թե շատ կարևոր է, որ Հարավային Կովկասի երեք երկրները միասին աշխատեն և նպաստեն խաղաղությանը, և այստեղ Վրաստանի դերը որպես կամուրջ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև շատ կարևոր է։ Ըստ Կլաարի՝ Վրաստանի վարչապետի հետ արդեն քննարկվել են այդ ուղղությամբ ձեռնարկված քայլերը։
- Թուրքիայի Հայկական հիմնադրամների միության նախագահ Պետրոս Շիրինօղլուն հայ համայնքի անունից հավաքված որոշ գումար է փոխանցել Թուրքիայի աղետների ու արտակարգ իրավիճակների վարչությանը։ Այս մասին նշվել է Պոլսո Հայոց պատրիարքարանում քննարկման ժամանակ։ Որոշվել է օգնության աշխատանքները իրականացնել Պատրիարքարանի սոցիալական աջակցության հանձնաժողովի ղեկավարությամբ։