«ՀՀ այն անվտանգության համակարգը, որ հիմա գոյություն ունի, գործունակ չէ։ Պետք է ձևվորել այնպիսի անվտանգային համակարգ, որը հնարավորություն կտա մանևրել»,- «ՀՀ անվտանգության համակարգի սահմանափակումները և դրանց հաղթահարման հնարավորությունները» աշխատության քննարկման ժամանակ այս մասին նշեց ռազմաքաղաքական հարցերով փորձագետ Արմինե Մարգարյանը։
Փորձագետի դիտարկմամբ՝ Հայաստանը չի կարողանում հենվել ՀԱՊԿ հնարավորությունների վրա։
«ՀԱՊԿ-ը խոչընդոտ է ՀՀ-ի համար։ ՀԱՊԿ անդամ լինելով՝ Հայաստանը զրկվում է մանևրելու հնարավորությունից,- ընդգծեց Մարգարյանը։ – ՀՀ-ն չի կարող իր տարածքում տեղակայել ՀԱՊԿ անդամ չհանդիսացող պետությունների զորքեր, ռազմական ենթակառուցվածքների օբյեկտներ, չի կարող կնքել միջազգային այնպիսի համաձայնագրեր, որոնք հակոտնյա են ՀԱՊԿ մասին պայմանագրի դրույթներին։
Ռազմատեխնիկական համագործակցության արդյունքում ՀԱՊԿ զորքերը պետք է պաշտպանեին ՀՀ տարածքային ամբողջականությունը, բայց դա տեղի չի ունենում։ Ուստի ՀԱՊԿ ռազմատեխնիկական համագործակցությունը կարելի է դիտարկել որպես խոչընդոտ Հայաստանի համար»։