Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպությունը (ԵԱՀԿ) դիտարկում է իր առաքելությունը հայ-ադրբեջանական հակամարտության գոտի ուղարկելու հնարավորությունը, ասվում է Լեհաստանի ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ։
«Շաբաթ օրը Լեհաստանի արտգործնախարար Զբիգնև Ռաուն (ԵԱՀԿ ղեկավար–խմբ.) հեռախոսազրույց է ունեցել Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Քեթրին Կոլոնայի հետ»,- Twitter-ում հայտնել է ԱԳՆ-ը։
Զրույցի ընթացքում նախարարները «քննարկել են Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին վերջին զարգացումները և ԵԱՀԿ առաքելություն այս տարածաշրջան ուղարկելու պոտենցիալ հնարավորությունը», ասվում է հաղորդագրության մեջ։
2022 թվականի սեպտեմբերի 12-ի լույս 13-ի գիշերը Ադրբեջանի զինված ուժերը լայնածավալ ագրեսիա են սկսել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքի նկատմամբ՝ խոշոր տրամաչափի զինատեսակների, հրետանու, հրթիռային համակարգերի, անօդաչու թռչող սարքերի կիրառմամբ: Ագրեսիայի հետևանքով զոհվածների և անհետ կորածների թիվը հասնում է 207-ի։