Փաշինյանը կորուստների նոր թիվ հայտնեց․ Հայաստանը նաև տարածքի կորուստ ունի․ Լուրեր
14.09.2022 | 18:13- Ադրբեջանի ագրեսիայի հետևանքով հայկական կողմում ունի 105 զոհ, և դա վերջնական թիվը չէ։ Այս մասին խորհրդարանում հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։ Նա նաև հաստատեց, որ Հայաստանն ունի նաև տարածքային կորուստներ։
- Փաշինյանն ասել է, որ հենց այս ու նաև նախորդ տարվա մայիսին Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի տարածքների գրավումը դադարեցնելու նպատակով էլ Հայաստանը դիմել է ՀԱՊԿ-ին՝ ռազմական օգնության համար։
- Ըստ Փաշինյանի՝ հայկական կողմը ՀԱՊԿ-ին դիմել է կազմակերպության մասին պայմանագրի չորրորդ հոդվածով, որը նշանակում է, որ Հայաստանի նկատմամբ ագրեսիա է նաև մյուս պետությունների նկատմամբ։
- Ըստ Փաշինյանի՝ մարտերի առաջին օրվանից իր սեղանին է ռազմական դրություն հայտարարելու նախագիծը, և եթե այդ մասին որոշում դեռ չեն ընդունել, ապա դեռ դրա կարիքը չկա։ Բայց այդ հարցը օրակարգում է, և օրական մի քանի անգամ քննարկվում է այդ հարցը։
ՄԻԵԴ-ում և այլ կառույցներում Հայաստանի ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը հայտնել է, որ ի լրումն երեկվա՝ Ադրբեջանի դեմ միջանկյալ միջոցներ կիրառելու պահանջի, Եվրոպական դատարան են ներկայացրել միջանկյալ միջոց կիրառելու լրացուցիչ պահանջ՝ տեսանյութերում երևացող գերի ընկած զինծառայողների հիմնարար իրավունքների պաշտպանության համար։