Դատական համակարգը, ըստ Կովկասյան բարոմետրի հարցման, Հայաստանում վստահելի կառույցների մեջ զբաղեցնում է վերջից 5-րդ տեղը։ Դատական համակարգին չի վստահել հարցվածների 72%-ը, վստահում է 18․6%-ը։
Հերթական աղմկոտ պատմությունն է հասունանում դատական համակարգում, որը գուցե ավելի իջեցնի առանց այդ էլ ցածր վարկանիշը։ ԲԴԽ նախագահի պաշտոնակատար Գագիկ Ջհանգիրյանի և Ռուբեն Վարդազարյանի մասնակցությամբ հայտնի ձայնագրությունը ևս մեկ անգամ առիթ է՝ ախտորոշելու դատական համակարգի վիճակը։ Ըստ Վարդազարյանի, Ջհանգիրյանն իրեն համոզել է հրաժարական տալ: Ի դեպ, ԲԴԽ-ն այսօր դադարեցրեց Ռուբեն Վարդազարյանի լիազորությունները՝ էական կարգապահական խախտման հիմքով։ Ինքը՝ Ջհանգիրյանը, դեռևս չի հայտարարել իր հրաժարականի մասին։
Դատարանները շրջափակելու օրը՝ 2019 թվականի մայիսի 20-ին, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել էր դատական համակարգում վեթինգ անցկացնելու մասին։ Փոխվեցին նախարարներ, սակայն վեթինգի պրոցեսն այդպես էլ չսկսվեց։
Ի՞նչ կարգավիճակում է դատական համակարգը և ինչո՞ւ հասարակությունը չի տեսնում էական բարեփոխումներ։ Factor TV-ի հրավիրած քննարկմանը մասնակցում են Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբելայի Վանաձորի գրասենյակի ղեկավար, իրավապաշտպան Արթուր Սաքունցը,  «Իրավունքների պաշտպանություն առանց սահմանների» ՀԿ ներկայացուցիչ Հասմիկ Հարությունյանը, Հելսինկյան ասոցացիայի նախագահ, իրավապաշտպան Նինա Կարապետյանցը, իրավաբան Արտաշես Խալաթյանը։
Այս քննարկմանն իր մասնակցությունը հաստատել էր նաև ՔՊ-ական պատգամավոր Արթուր Դավթյանը, սակայն նա նկարահանումից կարճ ժամանակ առաջ չեղարկել է իր մասնակցությունը։