2018/2019 ուսումնական տարում որոշ մասնագիտությունների գծով ընդունելություն չի նախատեսվում։ Հայաստանի կառավարությունը հաստատել է բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների բակալավրի անընդհատ և ինտեգրված կրթական ծրագրերով 2018/2019 ուսումնական տարվա մասնագիտությունների և ընդունելության քննությունների ցանկը։
Նախագծի հիմնավորման համաձայն՝ 2017/2018 ուսումնական տարվա ընդունելության արդյունքում մի շարք բուհերում մնացել են թափուր տեղեր և դրա պատճառով շատ բուհեր վերանայել են մասնագիտությունների ցանկը: Նշվում է, որ նախագծի ընդունումը նպատակ ունի կանոնակարգել բակալավրի կրթական ծրագրով ընդունելության մասնագիտությունների և դրանց համար նախատեսված ընդունելության քննությունների ցանկը, ինչպես նաև դիմորդների գիտելիքների ստուգման գործընթացն իրականացնելիս պետական և ոչ պետական բուհերի դիմորդների համար ապահովել միևնույն պայմանները։
Նախագիծը մշակել են Հայաստանի պետական և ոչ պետական բարձրագույն ուսումնական հաստատություններն ու «Գնահատման և թեստավորման կենտրոնը»։ Որքանո՞վ էր ճիշտ նման որոշումը և այն ի՞նչ հետևանքներ կունենա:
Factor.am-ը թեմայի շուրջ զրուցել է ՀՀ ԿԳՆ բուհերի համակարգման և կազմակերպման բաժնի պետ Սասուն Մելիքյանի և կրթության փորձագետ Սերոբ Խաչատրյանի հետ։