Համաճարակային անվտանգության համար պատասխանատու մեր պրոֆիլային գերատեսչությունը՝ «Ռոսպոտրեբնադզորը», հայ գործընկերներին կորոնավիրուսի ախտորոշման 1.500 թեստ է փոխանցել համաճարակի դեմ պայքարի վաղ փուլում։ Այսօր Երևանում հրավիրված առցանց ասուլիսում ասաց Հայաստանում ՌԴ դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը։
«Հետագայում ևս երկու անգամ անհատույց ՀՀ Առողջապահության նախարարությանը թեստային համակարգ է փոխանցվել, յուրաքանչյուրը՝ 20 հազարական թեստով, ինչպես նաև ախտորոշման համար անհրաժեշտ ռեագենտներ։ Հայաստանում վարակի դեմ պայքարի գործում նշանակալի ներդրում ունի ապրիլի 7-ից այստեղ գտնվող ռուսական նորագույն շարժական ախտորոշիչ լաբորատորիան։ Հայաստան դրա տեղափոխումը մեր երկրների պաշտպանության նախարարների միջև համաձայնության արդյունք է»,- ասաց նա։
Դեսպանն ընդգծեց, որ Հայաստանից բացի՝ արտերկրում նման համալիրներ կան միայն Սերբիան և Իտալիան։ Իսկ Հայաստանում աշխատանքի ընթացքում ռուսաստանցի մասնագետները շուրջ 7․000 թեստ են անցկացրել։
Սերգեյ Կոպիրկինը նշեց նաև, որ օրերս հայկական կողմին տեղեկացվել է «Ռոսպոտրեբնադզորի» կողմից Հայաստանին լրացուցիչ միջոցների տրամադրման մասին՝  կորոնավիրուսի լաբորատոր ախտորոշման միջոցների արտադրության համար։