ԵՐԵՎԱՆԻ ԺԱՄԱՆԱԿՈՎ. 26 տարի անց մեր երկիրը չպետք է կանգնած լիներ արտագաղթի, մենաշնորհի և կոռուպցիայի առաջ․ Կարինե Խոդիկյան
«Անկախ Հայաստանի առաջին ձեռքբերումը ազատագրված Արցախն է, մեր լեզուն պահպանելը, նաև այն, որ ազերիներով բնակեցված Խորհրդային  Հայաստանի տեղավայրերը մաքրեցինք»,- նման կարծիք է հայտնում դրամատուրգ, արձակագիր Կարինե Խոդիկյանը՝ Factor.am-ի «Երևանի ժամանակով» զրուցաշարի շրջանակում։
Ինչ վերաբերում է 26 տարվա ընթացքում մեր ունեցած կորուստներին, դրամատուրգը դրանցից առանձնացնում է ամենատագնապալին՝ արտագաղթը․ «Այսօր սահմանամերձ շրջաններում դպրոցներ են փակվում, դա նշանակում է, որ մեր սահմանն է թուլանում։ Իսկ արտագաղթի պատճառը արդարության պակասն է»։
Կարինե Խոդիկյանն անկեղծանում է՝ թեև այսօր տոն է, սակայն ինքը չունի տոնի  զգացողության այն չափաբաժինը, որի մասին երազել էր դեռ 1991-ին․ տոն՝ ոչ թե ռոմանտիկայի շղարշով, այլ տիրոջ ինքնավստահությամբ․«26 տարի անց մեր երկիրը չպետք է ունենար մարտահրավերներ, որոնք դարձել են դատավճիռ, չպետք է կանգնած լիներ արտագաղթի, մենաշնորհի, կոռուպցիայի առջև․ դա է տագնապալին և ցավալին»։
Հարցին, թե ինչ պետք է անի Հայաստանի քաղաքացին, որպեսզի հաջորդ տարի ավելի մեծ խանդավառությամբ նշի անկախության տոնը, Կարինե Խոդիկյանը պատասխանում է․ «Ես պետք է ասեմ, որ մեր ժողովուրդը շատ լավն է, նա դիմացավ պատերազմին, ցրտին, էներգետիկ ճգնաժամին, այսօր էլ նվազագույն աշխատավարձով վաղվա զինվոր է մեծացնում։ Ժողովրդին բան չասեք, ինչքան էլ ասեն, որ քաղաքացիական հասարակություն ձևավորելու խնդիր ունենք, ում  որ տրված է իշխանություն, ով ձեռքը Սահմանդրության վրա  դնելով է երդվում, ով պետության ղեկին է կանգնում, նրանից պահանջելու շատ բան ունենք»։