ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունից տեղեկացնում են, որ երեկ երեկոյան գունային լուսավորությամբ յուրահատուկ խորհրդավորություն ստացած Գառնու տաճարում տեղի է ունեցել հոբելյանական համերգ` նվիրված Կոմիտասի և Հովհաննես Թումանյանի ծննդյան 150-ամյակներին:
«Երկու հայ մեծերին նվիրված հոբելյանական համերգն իրականացվել է ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության աջակցությամբ և Կամերային երաժշտության ազգային կենտրոնի նախաձեռնությամբ:
Համերգին ներկա են եղել ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Արայիկ Հարությունյանը, նախարարի տեղակալներ Արայիկ Խզմալյանը և Նարինե Խաչատուրյանը, մշակույթի գործիչներ, արվեստագետներ, հյուրեր:
Միջոցառմանը ելույթ է ունեցել Հայաստանի պետական կամերային երգչախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր՝ Ռոբերտ Մլքեյան), Հայաստանի պետական կամերային նվագախումբը (գեղարվեստական ղեկավար և գլխավոր դիրիժոր՝ Վահան Մարտիրոսյան), «Հովեր» պետական կամերային երգչախումբը (խմբավար՝ Սոնա Հովհաննիսյան):
Համերգի ընթացքում հանդես են եկել մենակատարներ` Սոֆյա Սայադյանը (սոպրանո), Վրեժ Ղարիբյանը (տենոր), Վահան Մարտիրոսյանը (դաշնամուր), Նիկոլայ Մադոյանը (ջութակ), Մավր Մկրտչյանը (բարիտոն), Հովհաննես Գրիգորյանը (բարիտոն), Արտակ Ասատրյանը (դուդուկ), Ամալյա Թորոսյանը (սոպրանո), Նարինե Ոսկանյանը (սոպրանո), Արամո Մամիկոնյանը (տենոր), Ակսել Դավեյանը (բարիտոն):
Համերգին հնչել են կոմիտասյան խմբերգային գոհարներ, հայ ժամանակակից կոմպոզիտորների ստեղծագործություններ և Մ. Կոկժաևի, Զ. Սահակյանցի, Ս. Ասլամազյանի մշակումներ՝ կամերային նվագախմբի համար:
Ներկայացվել են Հովհաննես Թումանյանի ստեղծագործությունների հիման վրա հայ կոմպոզիտորների ստեղծած մեներգեր, ռոմանսներ, խմբերգեր, հատվածներ «Անուշ» օպերայից և այլ ստեղծագործություններ:
Համերգային կատարումներին զուգընթաց էկրաններին ցուցադրվել են Կոմիտասի և Թումանյանի գործունեությունը ներկայացնող արխիվային նյութեր և լուսանկարներ»,- ասված է հաղորդագրությունում: