Արցախի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի նկատմամբ հարուցված շինծու գործերով հերթական դատական նիստն է կայացել Բաքվի զինվորական դատարանում, որը նախագահել է դատավոր Զեյնալ Աղաևը։ Ադրբեջանական լրատվամիջոցների հաղորդմամբ՝ դատական նիստին  լսվել են «տուժողների»և նրանց իրավահաջորդների ցուցմունքները։
Մասնավորապես, «տուժող» Էլմիր Գանբարովի իրավահաջորդը՝ նրա հայրը՝ Ռաիլ Գանբարովը, հայտարարել է, որ «իր որդին մահացել է Մարտունիում՝ հայկական բանակի մնացորդների և հայկական անօրինական զինված խմբավորումների կողմից արձակված կրակի հետևանքով»։
Էլգյուն Յուսիֆլին և Խալիդ Հասանովը էլ ասել են, թե ինենք էլ «վիրավորվել է Մարտունիում՝ հայկական բանակի մնացորդների և հայկական անօրինական զինված խմբավորումների կրակոցների  հետևանքով»։
Նրանք պատասխանել են նաև Ռուբեն Վարդանյանի հարցերին՝ նշելով, որ անձամբ չեն ճանաչում նրան, բայց գիտեն սոցիալական ցանցերից և լրատվամիջոցներից։
Հաջորդ դատական ​​նիստը նշանակվել է հոկտեմբերի 14-ին։