Ըստ Խուդաթյանի՝ ՀԷՑ-ի աշխատակիցներին ստիպում են մասնակցել ի պաշտպանություն Կարապետյանի կազմակերպված հավաքին, ՀԷՑ-ից հերքում են
«Որևէ հրահանգ կամ ուղղորդում, անգամ խնդրանք չի եղել ՀԷՑ աշխատակիցներին, որ գան որևէ ակցիայի կամ դատարան։ Եթե անգամ այստեղ աշխատակիցներ լինեն, նրանք իրենց կամքով են եկել, քանի որ Սամվել Կարապետյանն այնքան լավ մարդ ու բարերար է, որ բոլորն էլ կցանկանան իր կողքին կանգնել»,- Factor TV-ի հետ զրույցում ասաց ՀԷՑ գլխավոր տնօրենի տեղակալ, Իրացման տնօրեն Դավիթ Ղազինյանը՝ անդրադառնալով լուրերին, թե ՀԷՑ-ը հրահանգում է աշխատակիցներին ի պաշտպանություն Կարապետյանի մասնակցել հավաքի։
Ավելի վաղ այս թեմայով ֆեյսբուքյան էջում գրառում էր արել Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարար Դավիթ Խուդաթյանը.
«Մենք տեղեկություններ ենք ստանում, և ինչպես որ կարելի էր կանխատեսել, Երևանից ու մարզերից ՀԷՑ-ի անձնակազմին ուղղորդում են Երևան մասնակցելու ոմանց աջակցության հավաքի։ Բռնությամբ կամ սպառնալիքով հավաքներին մասնակցելու պարտադրելը քրեորեն պատժելի է: Որևէ մեկը չի կարող սպառնալիքով բերման ենթարկել ՀԷՑ-ի աշխատակիցներին հանրահավաքի: Որևէ մեկը հրաժարվելու դեպքում չի կորցնի աշխատանքը»,- գրել էր նախարարը։
Ղազինյանը, սակայն, հակադարձում է Խուդաթյանին.
«Նախարար է, թող ապացուցի, գոնե մեկ դեպք մատնանշի, որ մեր կողմից ուղղորդում է եղել։ Մենք ներկա-բացակա չենք անում, որ տեսնենք՝ ով է աշխատանքի, ով՝ ոչ։ Ես էլ եմ հիմա դատարանի դիմաց, բայց չեմ կարող հստակ ասել՝ հիմա ՀԷՑ աշխատակիցներից դատարանի բակում մարդ կա՞, թե ոչ։ Էլի եմ ասում՝ եթե անգամ կան, ապա դա միայն ու միայն իրենց կամքն է»։
Նշենք՝ այս պահին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանում քննվում է Սամվել Կարապետյանին կալանավորման միջնորդությունը։
Ավելի վաղ արդեն պաշտոնապես հայտարարվել էր գործարարին առաջադրված մեղադրանքը։ Մասնավորապես, ըստ Քննչական կոմիտեի, Սամվել Կարապետյանը զանգվածային լրատվության միջոցով հարցազրույց տալու ընթացքում հնչեցրել է իշխանությունը զավթելուն՝ ՀՀ սահմանադրությամբ չնախատեսված եղանակով ՀՀ կառավարության լիազորություններին տիրանալուն ուղղված հրապարակային կոչ:
Հիշեցնենք՝ երեկ Կարապետյանը News.am-ի հետ զրույցում անդրադարձոլ էր վերջին շրջանում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից եկեղեցուն և հոգևորականներին թիրախավորելուն.
«Ինչ կարծիք ես պետք է ունենամ, եթե մի փոքրիկ խմբակ, մոռանալով Հայոց պատմությունը, հայ եկեղեցու հազարավոր տարիների պատմությունը, հարձակվել է հայ եկեղեցու, հայ ժողովրդի վրա»,-
«Քանի որ ես միշտ եղել եմ հայ ժողովրդի ու հայ եկեղեցու կողքին, ունենալու եմ անմիջական մասնակցություն. եթե չհաջողվի քաղաքական գործիչներին, ուրեմն մենք էլ մեր ձևով ենք մասնակցելու այդ ամեն ինչին»,- հարցազրույցի ժամանակ նշել էր գործարարը։ Մեղադրանքի հիմքում դրվել է հենց 01:12 վայրկյան տևողությամբ հարցազրույցը։