Տնտեսական հարցերի մշտական հանձնաժողովի արտահերթ նիստում քննարկվում է «Պետական տուրքի մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքում փոփոխություն կատարելու մասին նախագիծը:
«2014թ. իրականացված օրենսդրական փոփոխության արդյունքում կանոնավոր ուղևորափոխադրումների կազմակերպման լիցենզավորման պահանջը հանվել է, իսկ տարեկան պետական տուրքի պահանջը պահպանվել է: «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքով տարբեր ոլորտներում անժամկետ լիցենզիայի պահանջով գործունեություն իրականացնելու համար սահմանված է տարեկան պետական տուրք, իսկ հստակ ժամկետով գործունեություն իրականացնելու լիցենզավորման կամ թույլտվության տրամադրման համար մեկանգամյա տուրք՝ ամբողջ ժամանակահատվածի համար: Սկզբունքորեն նույն մոտեցումը պետք է ցուցաբերվի նաև կանոնավոր ուղևորափոխադրումների, երթուղիների սպասարկման իրավունքի հատկացման պարագայում, քանի որ միջպետական և ներհանրապետական երթուղիները կանոնավոր սպասարկող կազմակերպությունների ընտրության մրցութային կարգերով երթուղիների սպասարկման իրավունքը տրվում է որոշակի ժամկետներով»,- նշեց նախագծի հիմնական զեկուցող, ՀՀ տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարի տեղակալ Արմեն Սիմոնյանը: