«Ի տարբերություն ձեր շատ նեղ կուսակցական փորձառության, ես Սփյուռքում ապրել եմ 32 տարի, և ապրել եմ ոչ թե չեզոք ձևով, այլ ակտիվ քաղաքական կյանքով, դուք դա լավ գիտեք, երկու անգամ ընտրությունների եմ մասնակցել և ամեն անգամ 10 հազար ձայն եմ հավաքել, խնդրում եմ ինձ մի ասեք՝ Սփյուռք և այլն: Ուզում եք դասեր տալ Սփյուռքի մասին»,- Այս մասին ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի ու ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովների համատեղ նիստում նշեց Սփյուռքի գործերով գլխավոր հանձնակատար Զարեհ Սինանյանը՝ անդրադառնալով «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանի դիտարկումներին:
«Սփյուռքը շատ մեծ է, անընդհատ ուսումնասիրել է պետք, անընդհատ պետք է կապի մեջ լինել և ոչ տեսական, այլ պրակտիկ, տեղում մարդկանց հետ շփվելով ու ծանոթանալով խնդիրներին և ոչ թե առնչվելով միայն համայնքային, այսպես ասած, էլիտաների հետ, իսկ դա պահանջում է նաև ֆիզիկական ներկայություն Սփյուռքում»,- նշեց Սինանյանը՝ հավելելով, որ Սփյուռքի բոլոր այն համայնքներում, որտեղ կա անհրաժեշտություն, խթանվում է համայնքային կառույցների գործունեությունը: