Ռուս-թուրքական համագործակցության վերջին «աշխատանքը» եղել է Լեռնային Ղարաբաղը։ Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի պաշտպանության նախարար Սերեգյ Շոյգուն։ Նրա խոսքով՝ դա պարզ գործողություն չէր։ Շոյգուն ասել է, որ հույս ունի՝ եկել է ժամանակը, որ Հայաստանը և Ադրբեջանը խոսեն միմյանց հետ։
Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Ժոնաթան Լաքոտը վստահեցնում է, որ Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիները պետք է ՀՀ վերադարձվեն: Նա նշել է, որ գործընթացը պետք է իրականացվի ոչ միայն նոյեմբերի 9-ի հայտարարության հիման վրա, այլև հիմնվելով միջազգային կոնվենցիաներով հաստատված մարդու իրավունքների պաշտպանության վրա։
ԱԺ փոխնախագահ, իմքայլական պատգամավոր Ալեն Սիմոնյանը հայտարարել է, որ քաղաքական ուժերի մի մասը տարբեր պատճառներով չի ուզում արտահերթ ընտրություններ, թեև պահանջում է դա։ Սիմոնյանը նշել է, որ մի մասը վստահ է, որ չի անցնելու այդ ընտրություններում, իսկ օրինակ ԼՀԿ-ն ցանկանում է ոչ թե ընտրություններ, այլ իր կշռի մեծացում։
ԼՀԿ-ից այս խոսքերին պատասխանել է խմբակցության ղեկավար Էդմոն Մարուքյանը և պնդել է, որ ընտրություններ կազմակերպելու համար իշխանական թիմը պայման է դնում, որ իրենք կողմ քեվարկեն նոր ընտրական օրենսգրքին։