2019 թվականի ընթացքում պետական բյուջեի կատարումն ընթացել է հարկաբյուջետային կանոնների պահպանման սկզբունքի ներքո, նպաստել է պետական ​​պարտքի կայունության ապահովման նպատակի իրագործմանը: Այս մասին այսօր Ազգային ժողովի մշտական ​​խորհրդարանական հանձնաժողովների համատեղ նիստում 2019 թվականի պետ​​բյուջեի կատարողականի քննարկմանն ասաց ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը:
Ջավադյանի խոսքով՝ 1.3 տոկոսով նվազել է 2019 թվականի ՀՀ Կառավարության՝ պարտք-ՀՆԱ ցուցանիշը և կազմել 50 տոկոս:
Տնտեսական բարձր աճի և հարկային բարեփոխումների իրականացման պայմաններում, ըստ ԿԲ նախագահի, Կառավարությունը տարվա ընթացքում վերանայել է բյուջեի եկամուտների ծրագիրը՝ աճի ուղղությամբ:
«Տարվա արդյունքում պետբյուջեի եկամուտների աճը կազմել է 16․7 տոկոս, իսկ հարկերի և տուրքերի գծով աճը՝ 16․4 տոկոս»,- հավելեց նա:
Արթուր Ջավադյանը նշեց նաև, որ հարկաբյուջետային զսպող քաղաքականության պայմաններում 2019 թվականի պետբյուջեի պակասորդը, նախորդ տարվա համեմատ, նվազել է 41.4 միլիարդ դրամով և կազմել ՀՆԱ-ի 1 տոկոսը, ինչը զսպող ազդեցություն է ունեցել համախառն պահանջարկի վրա։