20.02.2026 | 21:00Ավստրիայում կայացավ ոչ թե Եպիսկոպոսաց ժողով, այլ՝ Եպիսկոպոսաց հավաք․ հավաք, և ոչ թե ժողով, քանի որ Գարեգին Բ կաթողիկոսը չկարողացավ դրան մասնակցել, նա հայտնվել է մեղադրյալի աթոռին՝ դատական ակտի կատարմանը խոչընդոտելու մեղադրանքով։ Հավաքի արդյունքներով մասնակիցները կոչ են անում ՀՀ իշխանություններին՝ «դադարեցնել Եկեղեցու հանդեպ հալածանքները և հարգել Եկեղեցու՝ դարերով ամրագրված ինքնիշխանությունն ու ինքնավարությունը, վերջ դնել շինծու մեղադրանքներով ու զրպարտություններով եկեղեցականների ու ազգընտիր կաթողիկոսի դեմ բռնաճնշումներին», ազատ արձակել կալանավորված եկեղեցականներին:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն էր օրեր առաջ հայտարարել, որ փորձ է արվելու Հայոց կաթողիկոսությունը դուրս բերել ՀՀ-ից՝ Էջմիածնի գանձերի հետ միասին և խոստացել էր դա կանխել։ Ո՛չ միայն Գարեգին Բ-ի ելքն է արգելված, այլև՝ 6 հոգևորականների։ Ինչ հանգուցալուծում սպասել, արդյոք Գարեգին Բ-ն կհեռանա Մայր աթոռից, թե աշխարհիկ իշխանության հետքայլին սպասել․ Factor TV-ի տաղավարում հրավիրել ենք քննարկում, որին մասնակցում են Գարեգին Միսկարյանը՝ «+374» քաղաքական ինքնորոշման ակումբի նախագահ, Հովսեփ Ղազարյանը՝ «Դեմ եմ բոլորին» շարժման անդամ, Արսեն Բաբայանը՝ «Հայրենիք» կուսակցության անդամ, փաստաբան, Առնոլդ Բլեյանը՝ «Հանուն Հանրապետության» կուսակցության անդամ, Հրայր Մանուկյանը՝ Ուտրեխտի համալսարանի հետազոտող, քաղաքագետ։