ԱԺ Եվրոպական ինտեգրման հարցերի հանձնաժողովի նիստի ժամանակ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Գևորգյանը ԱԳ փոխնախարար Մնացական Սաֆարյանից հետաքրքրվեց, թե ինչ է նշանակում, երբ ՀՀ-ԵՄ  համաձայնագրի շրջանակում խոսվում է ռազմական առաքելության մասին։
«Մեզ մոտից պետք է ռազմական ինչ-որ ջոկա՞տ գնա, պաշտպանության նախարարության ստորաբաժանումնե՞րը պետք է գնան։ Եթե գնալու են ինչ-որ տեղ մասնակցելու ինչ-որ գործողությունների, էդ գործողությունները ինչո՞վ են սահմանափակվելու։ Պետք է գնան ակտիվ ռազմական գործողությունների մասնակցե՞ն, թե՞ ինչ պետք է անեն։ Խոսքը դրա մասին է։ Երբ ասում եք՝ «ռազմական» և «քաղաքացիական», այդտեղ պետք է էական տարբերություն լինի։ Ես ուզում եմ հասկանամ՝ էական տարբերությունը ո՞րն է»,- փոխնախարարին նման հարցեր ուղղեց պատգամավորը։
Սաֆարյանի խոսքով՝ այդ բոլոր կետերն ու դրույթները համաձայնագրում նշված են։
«Իսկ կոնկրետ առաքելության վերաբերյալ կնքվելու է առանձին համաձայնագիր։ Դա էլ կա այս համաձայնագրի պայմաններում նշված։ Այդ բոլոր դրույթները, ըստ կոնկրետ իրավիճակի, կսահմանվեն արդեն այդ համաձայնագրի մեջ»,- ասաց փոխնախարարը։
Նրա խոսքով՝ կոնկրետ առաքելությունների վերաբերյալ ամեն անգամ նոր համաձայնագիր է կնքվելու։