Իրանի ԱԳ նախարար Աբբաս Արաղչին և Թուրքիայի ԱԳ նախարար Հաքան Ֆիդանը հեռախոսազրույց են ունեցել՝ քննարկելով տարածաշրջանային և միջազգային զարգացումները։ Իրանական Mehr գործակալության փոխանցմամբ՝ հեռախոսազրույցում կողմերը քննարկել են տարածաշրջանային զարգացումները, հատկապես՝ Պաղեստինում տիրող իրավիճակը, Գազայի և Լիբանանի վրա Իսրայելի հարձակումների վերսկսումը, Սիրիայի դեմ ագրեսիան, ինչպես նաև Եմենի վրա ԱՄՆ-ի ռազմական հարձակումները։
Անդրադառնալով Գազայի հատվածում տիրող իրավիճակի քննարկման նպատակով Կահիրեում արաբա-իսլամական կոմիտեի վերջին հանդիպմանն իր մասնակցությանը՝ Հաքան Ֆիդանն ընդգծել է պաղեստինյան ժողովրդի իրավիճակի նկատմամբ իսլամական երկրների կողմից մեծ ուշադրության կարևորությունը:
Արաղչին էլ, «դատապարտելով Գազայի և Լիբանանի դեմ Իսրայելի հանցագործություններն ու ագրեսիան, որոնք կոպտորեն խախտում են հրադադարի մասին պայմանավորվածությունները, միջազգային հանրությանը, հատկապես իսլամական և տարածաշրջանային երկրներին կոչ է արել անհապաղ միջոցներ ձեռնարկել օկուպացիոն ռեժիմի հանցագործությունները դադարեցնելու համար»։
Նա նաև դատապարտել է Եմենում ԱՄՆ-ի ավիահարվածները՝ Գազայի, Արևմտյան ափի և Լիբանանի դեմ իսրայելական ռեժիմի վերսկսված հանցագործությունների հետ մեկտեղ, ընդգծել տարածաշրջանի երկրների միջև սերտ համագործակցության և համակարգման կարևորությունը՝ կանխելու ագրեսիան իսլամական երկրների դեմ և տարածաշրջանում անկայունության ու անապահովության սրումը:
Թուրքիայի ներքին զարգացումների վերաբերյալ (խոսքը Թուրքիայում Ստամբուլի ընդդիմադիր քաղաքապետ Էքրեմ Իմամօղլուի ձերբակալումից հետո սկսված բողոքի ցույցների ու հանրահավաքների մասին է) Արաղչին ընդգծել է Իրանի սկզբունքային դիրքորոշումը՝ հայտարարելով, որ Թուրքիայում տեղի ունեցող զարգացումներն այդ երկրի ներքին խնդիրն են, և վստահ են, որ թուրքական իշխանությունները պատշաճ կերպով կկառավարեն այդ զարգացումները՝ ելնելով թուրք ժողովրդի շահերից։