ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և ՌԴ նախագահի Վլադիմիր Պուտինի միջև տեղի ունեցած հեռախոսազրույցի վերաբերյալ հաղորդագրություն է տարածել Կրեմլի մամուլի ծառայությունը։ Նշվում է, որ հեռախոսազրույցը տեղի է ունեցել հայկական կողմի նախաձեռնությամբ։
Ըստ ռուսական կողմի՝ ի շարունակություն 2024 թվականի դեկտեմբերին կայացած Եվրասիական տնտեսական բարձրագույն խորհրդի նիստի՝ քննարկվել են ինտեգրացիոն համագործակցության հետագա խորացման որոշ ակտուալ հարցեր, առաջին հերթին՝ էներգետիկ ոլորտում։ Նշվել են Եվրասիական տնտեսական միության շրջանակում համատեղ աշխատանքի արդյունքում զգալի գործնական օգուտները, այդ թվում՝ Հայաստանի տնտեսության համար։
«Նիկոլ Փաշինյանը պարզաբանել է Եվրոպական միության հետ հարաբերությունների համատեքստում Երևանի վերջին քայլերի հետ կապված իրավիճակը։ ՌԴ առաջնորդը տվել է համապատասխան մեկնաբանություններ և գնահատականներ»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ։