ՀՀ ԱԱԾ-ում տվյալներ են ստացվել դեկտեմբերի 11-ին՝ ժամը 03:20-ի սահմաններում, Հայաստանի Հանրապետության և Թուրքիայի Հանրապետության պետական սահմանի Արարատի մարզի Ռանչպար բնակավայրի հատվածում ՀՀ պետական սահմանի ապօրինի հատման հավանական փորձի վերաբերյալ, որի ստուգման կապակցությամբ ներկայումս իրականացվում են անհրաժեշտ օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումներ: Այս մասին տեղեկացնում են ԱԱԾ-ից։
Ավելի վաղ տեղեկացրել էինք, որ Արարատի մարզում՝ հայ թուրքական սահմանին ռուս սահմանապահները երեկ հայտնաբերել են, որ մի փոքր հատվածում փշալարը վնասված է։ Վնասված հատվածը գտնվում է Ռանչպար բնակավայրի տարածքից որոշ  հեռավորության վրա՝ դաշտամիջյան հատվածում։ Սահմանապահները վնասված հատվածի մոտ  նկատել են թույլ երևացող ոտնահետքեր․ այս տեղեկությունը Factor TV-ի հետ զրույցում հայտնել էր Ռանչպարի վարչական ղեկավար Վահան Վարդանյանը։