Հայհոյանք, գումարով քվե գնելու մասին ձայնագրություն, ձերբակալություններ․ ՏԻՄ քարոզարշավի 14 օրը. ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Ուկրաինացիների  մասնաբաժինը, որոնք  պատրաստ են տարածքային զիջումների՝ արագ խաղաղության հասնելու և անկախությունը պահպանելու համար, 2024 թվականի մայիսին կազմել է 32 տոկոս,  սակայն քաղաքացիների մեծամասնությունը համաձայն չէ որևէ տարածքային զիջման գնալ։ Այս մասին է վկայում Կիևի Սոցիոլոգիայի միջազգային ինստիտուտի հարցումը, որն անցկացվել է 2024 թվականի մայիսի 16-22-ը և հունիսի 20-25-ը։
Ըստ հարցման ՝ 2023 թվականի մայիսից աստիճանաբար ավելացել է տարածքային զիջումների պատրաստ քաղաքացիների մասնաբաժինը։ Մասնավորապես, մինչև 2023 թվականի վերջը զիջումների գնալու պատրաստակամությունն աճել է մինչև 19%, 2024 թվականի փետրվարին՝ 26%, իսկ արդեն 2024 թվականի մայիսին հասել է 32%-ի։ Միաժամանակ, 2024 թվականի մայիսի դրությամբ ուկրաինացիների մեծամասնությունը կամ 55 տոկոսը դեմ է արտահայտվել ցանկացած տարածքային զիջման։
Զիջումների պատրաստ քաղաքացիների 73 տոկոսը  ցանկանում է, որ  Ռուսաստանի ու Ուկրաինայի միջև ցանկապատում լինի, որպեսզի Ուկրաինայի և Ռուսաստանի միջև փակվեն սահմանները։
«Այն փաստը, որ չնայած ժամանակակից բոլոր դժվարություններին, ուկրաինացիների մեծամասնությունը շարունակում է մերժել տարածքային զիջումները, հուշում է, որ բաժակը «կիսով չափ լիքն է»: Իհարկե, կան տագնապալի միտումներ, և դրանց պետք է արձագանքել հավասարակշռված և կառուցողական, բայց չպետք է գերդրամատիզացնել իրավիճակը»,-ասել է Կիևի Սոցիոլոգիայի միջազգային ինստիտուտի գործադիր տնօրեն Անտոն Գրուշեցկին՝ մեկնաբանելով արդյունքները։