Գեղարքունիքի մարզի Մարտունի քաղաքում ՀՀ կառավարության կողմից 2023 թվականին իրականացվող սուբվենցիոն ծրագրերի շրջանակներում սալարկվում են Սայաթ-Նովա փողոցի մայթերը՝ 2940 գծամետր երկարությամբ և 7445 քառակուսի մետր մակերեսով։
Ինչպես տեղեկացրին Մարտունու համայնքապետարանի աշխատակազմից, Սայաթ-Նովա փողոցի մայթերի սալարկման ծրագրի պայմանագրային արժեքը կազմում է 164 միլիոն դրամ, որի 65 տոկոսը հատկացնում է ՀՀ կառավարությունը, 35 տոկոսը՝ Մարտունու համայնքապետարանը։ Շինարարական աշխատանքները մեկնարկել են 2023 թվականի հունիսի երրորդ տասնօրյակում և ավարտին կհասցվեն այս տարվա ընթացքում։ 2023 թվականի հուլիսի 14-ի դրությամբ արդեն շինարարական աշխատանքներն ավարտված են 35-40 տոկոսի չափով։
«Սայաթ-Նովա փողոցն ամբողջապես հիմնանորոգվել է նախորդ տարվա ընթացքում, ՀՀ պետբյուջեի միջոցներով՝ 2940 գծամետր երկարությամբ։ Սակայն մայթերի սալիկապատման աշխատանքները մնացին անավարտ, որոնք մեկնարկել են այս տարի, ՀՀ կառավարության կողմից իրականացվող սուբվենցիոն ծրագրերի շրջանակներում, որով և ամբողջանալու է Մարտունի քաղաքի գլխավոր փողոցներից մեկի հիմնանորոգման ծրագիրը։ Սայաթ-Նովա փողոցը Սևան-Մարտունի-Վարդենիս ճանապարհը կապում է Սևան-Մարտունի-Գետափ միջպետական ճանապարհին»,-ներկայացրին Մարտունու համայնքապետարանի աշխատակազմից։