Էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարար Արթուր Գրիգորյանը մոտ մեկ ամիս առաջ հույս էր հայտնել, որ գոնե սոցիալապես անապահովների համար հուլիսի 1-ից հոսանքի գինը կէժանանա 10 դրամով:
Նա ժամկետ ևս նշել էր՝ համաձայնության կայացման դեպքում՝ հուլիսի 1: Հուլիսի 1-ն անցել է, բայց որոշում դեռ չկա: Ու նաև չկա խոսակցություն, թե երբ կարող են սոցիալապես անապահովները սպասել նման որոշման: Այսինքն՝ համաձայնություն դեռ չի կայացվել: Ընդ որում, գինն էժանանալու է ՀԷՑ-ի շահույթի հաշվին, այսինքն՝ կառավարության վրա որևէ լումայի բեռ չի ընկնում:
Հունիսի 19-ին էլ «Գազպրոմ Արմենիան» հայտարարություն տարածեց սոցիալապես անապահով ընտանիքների սպառողներին վաճառվող գազը  ցածր սակագնով վաճառելու մասին: Տարեկան մինչև 600 խորանարդ մետր սպառողներին վաճառվող բնական գազը ներկայում՝ կառավարության սուբսիդավորման արդյունքում ստացված 100 դրամի փոխարեն կլինի 80 դրամ: Դա կգործի 2018 թ. օգոստոսի 1-ից մինչև 2019 թ. օգոստոսի 1-ը:
Տեսանյութում հաշվարկ է կատարվել, թե որքան է կազմում այս երկու ընկերությունների բեռը՝ ինքնակամ սուբսիդավորելու որոշման արդյունքում: