Հիմնական զեկուցող, ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեսչական մաչմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակի ղեկավարի պարտականությունները կատարող Արմեն Դանիելյանի խոսքով՝ ներկայացված նախագծով ֆիզիկական և իրավաբանական անձիք պարտավոր են սննդի շղթային փուլերում մշակել, վերամշակել, բաշխել, պահել, պահպանել, փոխադրել, ներմուծել, հանրային սննդի ծառայություններում օգտագործել, մատակարարել և իրացնել բացառապես սպանդանոցային կենդանիների սպանդից գոյացած կենդանական ծագման մթերք և կենդանական ծագման հումք:
Նախատեսվում է կենդանիների ոչ սպանդանոցային մորթ թույլատրել միայն որսորդության և ձկնորսության ժամանակ արտաքին և ներքին գործիքների ազդեցությունից կենդանիների առողջական վիճակի, ֆիզիկական և ֆունկցիոնալ լուրջ անվերականգնելի խանգարումներով պայմանավորված, անասնաբույժի ցուցումով կենդանիների անկումը բացառելու նպատակով անձնական սպառման համար, այդ թվում` կրոնական և այլ ընդունված ծիսակատարությունների նպատակով, եթե տվյալ կենդանին ենթարկվել է սահմանված հակաանասնահամաճարակային միջոցառումների:
Սահմանվում է նաև վերահսկողության ընթացքում ոչ սպանդանոցային մորթի արդյունքում ստացված կենդանական ծագման հումք հայտնաբերելու դեպքում կասեցնել ամբողջ խմբաքանակի իրացումը, կայացվում է առգրավման և ոչնչացնելու որոշում:
«Սպանդանոցին չեն վստահում․ իմաստը ո՞րն է մարդկանց ավելորդ քաշքշուքների մեջ գցելը»,- դիմելով հիմնական զեկուցողին՝ հարցրեց Հայաստան խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Նազարյանը։ Նա նաև հարցրեց, թե ինչպես է կանխվելու գնաճը, որն այս նախագծի ընդունման արդյունքում կարող է առաջանալ։
«Այս օրենքը մի շարք մարզերում իրականության հետ որևէ աղերս չի կարող ունենալ, որովհետև սպանդանոցների թիվը շատ քիչ է և դրանց պայմանները հեռու են բավարար լինելուց»,- հայտարարեց Նազարյանը:
Հայտնելով, թե սպանդանոցային մսի առկայության պարտադրումը ոչ միայն սննդի անվտանգությունն է ապահովում, այլև՝ արդար մրցակցային միջավայր՝ Դանիելյանն ասաց. «Սպանդանոցային գոծունեություն իրականացնելու համար ծախսեր իրականացրած տնտեսվաողները եկամուտ պետք է ակնկալեն»:
Դանիելյանի խոսքով՝ կառավարության որոշումներով նախատեսվում է կարգավորել մսի հետագծելիության վերահսկողության մեխանիզմները և այսօր էլ QR կոդրերով հնարավոր է որոշել մսի ծագումը և, խանութից պահանչելով, Ձև-5 փաստաթուղթը, կարող են պարզել մսի ծագումը:
«Այսօր արդեն փոփոխություն է անցկացվում և սպանդանոցին պարտադիր պահանջ է առաջադրվում մեքենա ունենալ անասունին տեղափոխելու  համար  և իրենք պարտավորված են լինելու գյուղացու տնից այդ անասունը տեղափոխել սպանդի վայր»,-ասաց Դանիելյանը և շեշտեց, որ ոչ պատշաճ վարչարարությունն է պատճառը, որ գյուղացիները չեն ցանկանում սպանդանոցներից օգտվեն: